Pożyczka czy kredyt gotówkowy

Definicje pożyczki bez BIK oraz kredytu gotówkowego mogą się wielu osobom wydawać tożsame, ale nic bardziej mylnego. Te produkty finansowe znacznie się od siebie różnią. Sprawdź, na czym polegają różnice.

Pożyczki bez BIK – kiedy i dla kogo?

Wprowadzenie na rynek pożyczki bez BIK umożliwiło pożyczenie pieniędzy klientom, którzy z pewnych względów nie chcą być weryfikowani za pomocą wpisów w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. To biuro gromadzi informacje o zobowiązaniach klientów oraz ich historii kredytowej. W BIK można sprawdzić, ile dana osoba ma kredytów lub pożyczek oraz jak do tej pory spłacała swoje zadłużenia. Informacje dostępne w tym rejestrze są wykorzystywane przede wszystkim przez banki. Bank przed udzieleniem kredytu chce się dowiedzieć, z jakim klientem ma do czynienia i czy wnioskodawca radził sobie do tej pory ze spłatą swoich zobowiązań. Pożyczki bez BIK nie są w taki sposób weryfikowane. Firmy udzielające takich pożyczek nie sprawdzają, czy wnioskodawcy są gdzieś zadłużeni i czy nie mieli do tej pory problemów ze spłatą kredytów, czy pożyczek.

Pożyczki bez BIK są przeznaczone przede wszystkim dla tych klientów, którzy – co tu dużo mówić – mają coś do ukrycia. Takie pożyczki wybierają głównie klienci posiadający umowę kredytu, pożyczki lub rat na sprzęt, a także ci, którym kiedyś w spłacie „powinęła się” noga. Takie osoby wiedzą, że ujawnienie informacji o ich zobowiązaniach mogłoby się wiązać z odmowną decyzją pożyczkową, a więc wolą pożyczać tam, gdzie taka weryfikacja nie jest konieczna. To nie jest tak, że firma pożyczkowa nie zdaje sobie sprawy z tego, że jej klient może być zadłużony. Doskonale rozumie to ryzyko, ale nie sprawdza baz po to, by nie ujawniać danych, które mogłyby prowadzić do odmownej decyzji pożyczkowej. Biorąc pod uwagę brak pewności spłaty takiej pożyczki, firmy pożyczkowe ustalają zwykle dość wysokie koszty pożyczenia pieniędzy, więc można przyjąć, że pożyczka będzie droższa od kredytu gotówkowego. Zobacz, jak dokładnie działają pożyczki bez BIK na 7pozyczki.pl/pozyczki-bez-bik i wybierz pożyczkę dla siebie.

Kredyt gotówkowy – kiedy i dla kogo?

Kredyty gotówkowy to forma wsparcia finansowego udzielana przez bank. Banki działają na całkiem innych zasadach niż firmy pożyczkowe. Ich działania podlegają ścisłemu nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, co sprawia jednocześnie, że nie mają one tak dużej dowolności w działaniu, jak ma to miejsce w przypadku firm pożyczkowych. Banki bardzo ostrożnie podchodzą do wyboru klientów, z którymi chcą podpisać umowy. Wzięcie kredytu gotówkowego jest dużo trudniejsze niż pozyskanie pożyczki bez BIK. Chodzi tu zarówno o kwestie czysto techniczne, tj. konieczność skompletowania wszystkich niezbędnych dokumentów, jak i o czas potrzebny na otrzymanie pieniędzy.

Kredyty gotówkowe są w wielu przypadkach traktowane, jako kredyty konsumenckie, czyli kredyty niecelowe. Pieniądze z takich kredytów można wydawać w dowolny sposób i nie ma konieczności przestawiania sprawozdań z wydatków, jak ma to miejsce przy kredytach hipotecznych. Kredyt gotówkowy jest też zwykle wyższy niż pożyczka bez BIK. Na takie kredyty decydują się osoby, które są w stanie udowodnić swoją dobrą historię kredytową i nie mają zadłużeń stanowiących problem w pożyczeniu pieniędzy. Kredyt gotówkowy spłaca się w ratach, a liczba i wysokość poszczególnych rat jest ustalana każdorazowo z bankiem. O kredyty starają się osoby mające stałe źródło utrzymania i jednocześnie dochody na tyle wysokie, by pozwalały na spokojną spłatę zadłużenia.

Jak ocenić swoją sytuację?

Zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek formę pożyczania, należy dobrze zweryfikować swoją sytuację. Jeśli nie będzie Cię stać na kredyt gotówkowy, to bardzo szybko się o tym dowiesz, bo bank po prostu odmówi przyznania kredytu. Kiedy wnioskujesz o pożyczkę bez BIK, możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, czy Cię na nią stać, czy nie, bo z braku weryfikacji, zapewne uzyskasz pozytywną decyzję. W przypadku pracy na umowę o pracę (a szczególnie na czas nieokreślony), zarobków pozwalających na spokojne życie bez oczekiwania od pierwszego do pierwszego i braku aktualnych pożyczek czy kredytów lepiej zdecydować się na kredyt gotówkowy. Przy takim zestawie zmiennych Twoja sytuacja jest na tyle dobra, że bank nie powinien odmówić finansowania. Jeśli natomiast masz jakiś kredyt, nie zarabiasz zbyt dużo lub masz umowę na czas nieokreślony albo tylko umowę cywilnoprawną, jedynym rozwiązaniem może być pożyczka. Porównaj pożyczki bez BIK na stronie 7pozyczki.pl i znajdź optymalne rozwiązanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here