Oszczędzanie

Wcale nie musisz zarabiać więcej, by dysponować większymi kwotami pieniędzy. Ważniejsze może okazać się oszczędzanie i to takie, które wcale nie obniży Twojego standardu życia. Zobacz, jak do tego podejść.

1. Oszczędzanie na koncie oszczędnościowym

Kiedy myślimy o oszczędzaniu, to pierwszym, co przychodzi nam do głowy, jest konto oszczędnościowe. Takie konto pozwala skutecznie oszczędzać pieniądze praktycznie każdemu. Założenie konta oszczędnościowego jest całkowicie darmowe, a w wielu przypadkach można takie konto założyć razem z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Zarobki na koncie oszczędnościowym co prawda nie są bardzo duże, bo w większości przypadków jest to zaledwie 1-3% w skali roku w zależności od kwoty i okresu oszczędzania, ale i tak warto się takim rozwiązaniem zainteresować. Na konto oszczędnościowe możemy przelewać dowolne sumy i w dowolnym momencie. Nie ma jakichś konkretnych limitów. Na konto możesz przelać zarówno 1000 zł, jak i tylko 10 zł. To Ty decydujesz o tym, jakie pieniądze trafią na ten rachunek. Przeczytaj, ile można zaoszczędzić, odkładając pieniądze na koncie oszczędnościowym. Wejdź na 7banki.pl/porady/ile-mozna-zyskac-odkladajac-na-koncie-oszczednosciowym.

2. Oszczędzanie na codziennych wydatkach

Wbrew pozorom największe oszczędności możesz poczynić na takich podstawowych wydatkach, między innymi na jedzeniu oraz na środkach czystości, czy nawet zakupach dla domowych zwierząt. Przede wszystkim postaraj się zrobić rozeznanie w sklepach – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, i dowiedzieć się, w których z nich możesz najtaniej kupić swoje ulubione produkty. Niektóre sklepy są znacznie tańsze od innych (np. supermarkety są tańsze od osiedlowych sklepików). Poluj na okazje i rób jak najczęściej zakupy podczas promocji, bo wtedy oszczędności są zdecydowanie najwyższe. Wykorzystuj okres poświąteczny, dzień darmowej dostawy, Black Friday i inne tego typu okazje do tego, by płacić za swoje zakupy znacznie mniej. Staraj się też nie kupować w nadmiarze. Zastanów się, ile rzeczy tak naprawdę potrzebujesz i kupuj tylko to, co dasz radę zużyć. Nigdy nie kupuj z pustym żołądkiem, bo przyniesiesz do domu więcej rzeczy, niż potrzebujesz. Uważaj na zakupy spożywcze szybko psujących się rzeczy – kupuj ich tylko tyle, ile dasz radę spożytkować. Decyduj się raczej na duże opakowania, bo zawsze na tym zaoszczędzisz – jeśli kupujesz coś w małym opakowaniu, to zawsze jest to droższe.

3. Oszczędzanie na wakacjach

Pieniądze na wakacje możesz oszczędzać na koncie oszczędnościowym, ale możesz do tego celu wykorzystać też skarbonkę lub po prostu rachunek osobisty. Zamiast wybierania droższego kierunku, zdecyduj się na tańsze wakacje, np. w ośrodku wczasowym lub na biwaku. Wybieraj oferty last minute, a nie wakacje opłacone długo przed wylotem – tak będzie taniej. Na miejscu staraj się też rozważnie dobierać aktywności fizyczne i wydawać na niej jak najmniej. Taniej i zdrowiej będzie przejść się gdzieś pieszo niż pojechać bryczką czy rikszą.

4. Oszczędzanie na ubraniach i kosmetykach

Przede wszystkim rozważ zaopatrywanie się w second handach i vintage shopach, bo to fantastyczny sposób na oszczędzanie pieniędzy. Możesz też polować na promocje i zapisywać się do newsletterów sklepów internetowych. Doskonałym rozwiązaniem jest licytowanie interesujących Cię produktów i wymienianie się tym, czego już nie potrzebujesz. Ubrania kupuj zawsze poza sezonem, bo wtedy są dużo tańsze. Staraj się też bardzo rozsądnie podchodzić do kompletowania swojej garderoby i wybierać jakość, a nie ilość rzeczy.

Jeśli chodzi o kosmetyki, to rób takie zakupy bardzo ostrożnie. Jeśli masz konto oszczędnościowe, to możesz odkładać na nie konkretną kwotę pieniędzy, którą wydasz na zakup kosmetyków. Pamiętaj przy tym, żeby te wydatki nie były zbyt wysokie i tylko do określonego wcześniej limitu, np. 500 zł na pół roku. Kupuj kosmetyki w zestawach, bo tak jest taniej.

5. Oszczanie na przejazdach

Jeśli masz możliwość, porzuć samochód na rzecz roweru i docieraj do pracy na dwóch kołach. Możesz sobie też kupić bilet miesięczny na autobus – będzie on znacznie tańszy od kosztu eksploatacji własnego samochodu. Zwracaj uwagę na koszty paliwa i tankuj więcej wtedy, kiedy paliwo jest tańsze. Pamiętaj też o systematycznych naprawach swojego samochodu, bo jeśli zaniedbasz jakąś usterkę, to prawdopodobnie przekształci się ona w poważną awarię znacznie droższą do naprawienia.

O oszczędzaniu można by pisać i czytać w nieskończoność. Jeśli ciekawi Cię ten temat, to zapraszamy na portalu 7BANKI. Poznasz tam więcej informacji dotyczących kwestii finansów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here