Jak bezpiecznie inwestować

Ostatnie spadki na giełdzie mogą nie zachęcać do inwestowania. Jakie spółki warto obserwować w niepewnych czasach?

Przed przystąpieniem do inwestowania warto zastanowić się nad celem i ustalić poziom akceptowanego ryzyka. To pozwoli uniknąć dużych strat i rozczarowań z nieudanych wyborów.

Ostatnie spadki na giełdzie mogą nie zachęcać do inwestowania. Co się stanie, jeżeli kupisz akcje, a za kilka dni ich wartość zmaleje jeszcze bardziej? Czy negatywne nastroje utrzymają się przez jakiś czas? Czy jesteśmy świadkami chwilowych spadków?

Kupno akcji w najniższym punkcie jest prawie niemożliwe. Nikt też nie jest w stanie dokładnie przewidzieć, jak długo potrwa spowolnienie na rynku. Jeżeli jesteś inwestorem krótkoterminowym, te kwestie mogą mieć duży wpływ na wartość twojej inwestycji. Nawet w trudnych czasach rynek akcji oferuje wiele możliwości.

Jeśli jesteś inwestorem długoterminowym, spadki na giełdzie nie będą miały wpływu na twoje aktywa. Jeśli planujesz kupić akcje i trzymać je przez co najmniej kilka lat, spółki, w które zainwestujesz, będą miały czas na pokonanie dzisiejszych trudności i rozwój. To świetny czas na inwestowanie. Ale pamiętaj, aby robić to bezpiecznie i trzymać się ustalonych zasad.

Wiele instytucji finansowych oferuje konto maklerskie demo dla inwestorów. To doskonały sposób, aby sprawdzić, czy jesteś gotowy na handel akcjami.

Strategia

Po pierwsze, należy zastanowić się nad swoim horyzontem inwestycyjnym i poziomem akceptowanego ryzyka oraz wyborem strategii. Inwestowanie długoterminowe to zakup akcji i utrzymanie ich przez co najmniej pięć lat.

Niektórzy inwestorzy długoterminowi wiedzą jednak, że jeżeli mają akcje, które im się podobają, będą je trzymać znacznie dłużej. Dlaczego kluczowe jest inwestowanie w czasie, a nie częstsze wchodzenie i wychodzenie z akcji? Daje to spółce czas na wzrost, ewolucję i odpowiednie wyniki. A to zwiększa szansę na duży zysk.

Doskonałym przykładem jest spółka Amazon (AMZN -1,43%). Gdybyś kupił akcje w momencie, gdy internetowy gigant detaliczny uruchomił program członkostwa Prime, w lutym 2005 roku, a następnie sprzedał je dwa lata później, straciłbyś pieniądze na swojej inwestycji.

Gdybyś zatrzymał akcje do dziś, trafiłbyś w dziesiątkę. Od miesiąca uruchomienia programu Prime akcje firmy wzrosły o 5000%.

Miej świadomość, że zdarzają się sytuacje, w których akcje z czasem tracą na wartości. Jeśli jednak starannie dobierasz spółki, zwiększasz swoje szanse na sukces.

Ryzyko

Jeśli jesteś początkującym inwestorem i masz 20 lat, możesz czuć się bardziej komfortowo, podejmując kilka ryzykownych zakładów. Jeśli przegrasz, możesz odrobić te straty, inwestując w przyszłości. Osoby, które inwestują od wielu lat i mają nadzieję na osiągnięcie zysków za kilka lat, nie powinny inwestować w ryzykowne akcje.

Najważniejsze jest, aby od razu określić swój horyzont inwestycyjny i styl inwestowania, a przede wszystkim poziom ryzyka, jaki możemy podjąć.

Jeżeli jesteś agresywnym inwestorem, możesz rozważyć kilka spółek o podwyższonym ryzyku. Przykładem jest Vaxart, spółka biotechnologiczna z potencjalnie zmieniającym świat programem, opracowująca doustne szczepionki na etapie klinicznym. Od początku roku akcje spółki spadły o ponad 40%.

W obecnych, niepewnych czasach najbezpieczniej jest skupić się na spółkach o dobrych wynikach i/lub solidnych perspektywach na przyszłość. Są to spółki obecnie wyceniane na niskim poziomie w stosunku do swoich zysków, a także firmy, które mądrze zainwestowały w przyszłościowe obszary. Przykładem jest Target, obecnie wyceniany na około 10,8-krotność 12-miesięcznych prognozowanych zysków.

Target inwestował i nadal inwestuje w usługi bezdotykowego odbioru i dostawy. Dodaje też centra sortowania, aby przyspieszyć dostarczanie paczek i obniżyć koszty. To wszystko przyczyni się do wzrostu w przyszłości.

Jakie spółki wybrać?

Jakie spółki wybrać

Spółki z sektora opieki zdrowotnej są dobrym rozwiązaniem, ponieważ pacjenci naprawdę potrzebują ich produktów, niezależnie od sytuacji gospodarczej. Obecne czasy to również doskonały moment, aby dodać do swojego portfela akcje dywidendowe. Można zdecydować się na spółki, które zwiększają swoje dywidendy od co najmniej 50 lat z rzędu. Akcje dywidendowe są interesujące, ponieważ oprócz potencjalnych zysków, jakie mogą przynieść, generują również roczny dochód z inwestycji.

Obserwowanie spadków na rynkach nigdy nie jest przyjemne. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z inwestowania. Zamiast tego można wykorzystać ten czas na bezpieczne zakupy akcji spółek wysokiej jakości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here