W związku z dużym zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych specjalistów IT, pracodawcom coraz bardziej zależy, aby przekonać do siebie potencjalnych kandydatów i jak najlepiej zaprezentować swoją firmę. Specjaliści IT nie mają wątpliwości, że na pozytywny wizerunek pracodawcy wpływa przede wszystkim uczciwość i transparentność, którą można pokazać poprzez publikację widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę. Jednakże czy w polscy pracodawcy chętnie dzielą się informacjami o oferowanym wynagrodzeniu?
Zachodnie standardy
W krajach zachodnich, takich jak Wielka Brytania, Niemcy czy Stany Zjednoczone widełki płacowe w ogłoszeniach o pracę od lat są już normą. W Polsce natomiast nadal zdecydowana większość ofert pracy pozbawiona jest tej jakże ważnej dla kandydata informacji. To duży błąd, ponieważ dzięki niej, kandydat może od razu zweryfikować, czy dana oferta spełnia jego oczekiwania finansowe. Nie traci czasu na rekrutację i aplikuje tylko na oferty, które rzeczywiście go interesują.
Widełki płacowe to także korzyści dla działów HR. Poza wspomnianym wyżej wizerunkiem uczciwego i transparentnego pracodawcy, znalezienie odpowiednich kandydatów jest ograniczone do minimum. Rekruterzy otrzymują CV tylko od osób rzeczywiście zainteresowanych danym stanowiskiem. To duża oszczędność czasu i pieniędzy, co zaczyna dostrzegać coraz więcej także polskich firm.
Portal, który wprowadził do Polski obowiązkowe widełki płacowe
W 2012 roku powstał No Fluff Jobs – pierwszy w Polsce branżowy portal z obowiązkowymi widełkami płacowymi w ogłoszeniach o pracę. Został stworzony przez programistów, którzy za główny cel postawili sobie zmianę standardów rekrutacji IT w Polsce, stawiając na uczciwość wobec potencjalnych pracowników. Wyróżnikiem portalu jest także innowacyjny formularz ogłoszenia, który zawiera wszystkie szczegółowe informacje na temat danego stanowiska, zaczynając od informacji na temat specyfiki pracy, wymagań i używanych technologii, na widełkach płacowych kończąc. No Fluff Jobs istnieje na rynku już ponad 3 lata, a liczba zadowolonych klientów oraz użytkowników portalu stale wzrasta. Świadczy chociażby liczba osób obserwujących firmę w mediach społecznościowych, a także firm, które zdecydowały się dołączyć do grona pracodawców publikujących informacje o wynagrodzeniu.
Sukces No Fluff Jobs to żywy dowód na to, że w Polsce także możliwe jest publikowanie ofert pracy z widełkami płacowymi. Zaczęło się od branży IT, ale kto wie – być może już niedługo w także w pozostałych ogłoszeniach znikną nic nie wnoszące sformułowania o “atrakcyjnym wynagrodzeniu”.