Współczesne trendy zarządzania obiektami z roku na rok są nieco inne, a coraz większy nacisk kładzie się również na zarządzanie złożonymi strukturami, które uwzględniają potrzeby użytkowników nieruchomości oraz wszystkich klientów zewnętrznych. Manager powinien więc posiadać zespół ważnych, ściśle określonych kompetencji.
Jakie są obszary kompetencji Facility Managera?
Aby Facility Management było efektywne, manager zatrudniony na stanowisku zajmującym się administrowaniem udogodnieniami, powinien posiadać kompetencje z trzech różnych obszarów. Pierwszy obszar odnosi się do kompetencji zawodowych, które manager uzyskuje w trakcie studiów i szkoleń. Obejmuje on dość szeroką tematykę, zaczynając na prawie, poprzez ekonomię i na technice kończąc. Drugim obszarem są kompetencje metodyczne. Takie kompetencje możliwe są do uzyskania podczas praktyki zawodowej i stanowią cenne doświadczenie. Wykorzystuje się w nich narzędzia informatyczne i stosuje techniki wspomagające decyzyjność. Ostatni obszar wiąże się z kompetencjami społecznymi, w których to manager wykorzystuje umiejętności zawodowe i metodyczne w otoczeniu ludzi.
Które kompetencje są niezbędne do prawidłowej pracy Facility Managera?
Oprócz obszarów kompetencji, jakie można wyróżnić w zawodzie Facility Managera, wyróżnia się również główne kompetencje, niezbędne do prawidłowej pracy. Najważniejszą z nich jest komunikacja z klientami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi. Często konfliktowe sytuacje zmuszają managera do posiadania umiejętności wykorzystywania różnych kanałów komunikacyjnych. Ponadto ważną kompetencją jest zarządzanie kryzysowe i znajomość procedur zarządzania ryzykiem. Ważne jest, aby manager odpowiednio reagował nie tylko na wydarzenia związane z budynkiem, ale również na te wywołane przez zmieniające się w tym miejscu procesy. Dodatkowo osoba zatrudniona na stanowisku managera musi znać się na finansach i zarządzaniu, w tym na planach strategicznych, budżetach i analizach finansowych.