Według raportu „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań” z lutego 2020 roku przygotowanego przez PARP oraz System Rad ds. Kompetencji liczba pracowników wykonujących pracę za pośrednictwem platform cyfrowych dynamicznie wzrasta. W całej Unii Europejskiej w 2018 roku osoby te stanowiły aż 11% wszystkich zatrudnionych. Co zrobić, żeby pracować zdalnie? Podpowiadamy!
Praca zdalna – wady i zalety
Zacznijmy od zalet! Pierwsza i najbardziej oczywista: brak konieczności dojazdu do biura lub zakładu pracy. A to oznacza mniej czasu w korkach i więcej czasu na sen (który pozytywnie wpływa na pracę mózgu i kreatywne myślenie), rozwijanie pasji oraz samokształcenie. Praca zdalna pozwala na wykonywanie obowiązków z dowolnego miejsca na świecie. Oczywiście pod warunkiem, że będzie tam dostęp do internetu. To idealna opcja dla miłośników podróżowania i aktywnego spędzania czasu. Home office to także duże ułatwienie dla osób o obniżonej odporności, które często chorują. Dzięki takiemu systemowi pracy mogą wykonywać swoje obowiązki z domu, nie mając styczności ze współpracownikami. Wiele osób uważa, że praca zdalna sprzyja lepszemu i szybszemu wykonywaniu obowiązków, ponieważ w domu brak biurowych rozpraszaczy takich jak głośne rozmowy, dźwięk telefonów, czy… stukania w klawiaturę.
Czy wobec tego praca zdalna ma jakieś wady? Wśród najczęściej wymienianych są: problem z zachowaniem work-life balance (zwłaszcza gdy pracownik nie ma możliwości zaadaptowania osobnego pomieszczenia na domowe biuro) i brak kontaktu ze współpracownikami, co utrudnia zawiązywanie relacji. Jednak różnego rodzaju rozpraszacze czyhają na pracowników nie tylko w biurze! W domu od obowiązków zawodowych najczęściej odrywają nas hałasujący domownicy oraz prace domowe.
Kto najczęściej pracuje zdalnie?
Pracownicy z branży IT, copywriterzy, tłumacze, graficy komputerowi, specjaliści ds. marketingu online, telemarketerzy, ekonomiści, księgowi… Ale pandemia koronawirusa pokazała, że praca zdalna jest możliwa także w przypadku przedstawicieli innych branż. E-lekcje, e-konferencje i e-spotkania stały się codziennością dla nauczycieli, prelegentów czy przedstawicieli handlowych. Praca zdalna wciąż uważana jest jednak za pewnego rodzaju przywilej. W związku z tym coraz częściej informację o możliwości wykonywania obowiązków z domu można znaleźć w ogłoszeniach.
Gdzie szukać pracy zdalnej?
Odpowiedź nasuwa się sama: w internecie. Wszystkim uczestnikom procesu rekrutacyjnego zależy na tym, aby jak najszybciej doprowadzić go do końca. Dla pracownika przerwa w ciągłości zatrudnienia oznacza brak dochodów. Ale pracodawca również ponosi koszty związane z pustymi wakatami. Szansą na szybkie i skuteczne zakończenie rekrutacji są platformy rekrutacyjne online, z których mogą korzystać zarówno kandydaci poszukujący możliwości rozwoju, jak i pracodawcy oraz rekruterzy nazywani także headhunterami, czyli łowcami głów. To właśnie ci ostatni są ważnym, choć często niesłusznie pomijanym, ogniwem łączącym kandydatów i pracodawców. Opiekun kariery, aktywnie poszukując dla Ciebie zatrudnienia, weźmie pod uwagę Twoje oczekiwania dotyczące pracy zdalnej i przedstawi Ci tylko takie oferty, które umożliwiają wykonywanie obowiązków poza biurem.
Jeżeli szukasz pracy, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com