Konta oszczędnościowe alternatywą dla lokat bankowych?

Przymierzasz się do gromadzenia środków z myślą o finansowym zabezpieczeniu przyszłości? A może zależy Ci na oszczędzaniu w konkretnym krótkoterminowym celu? Chociaż dużą popularnością cieszą się lokaty bankowe, rozważ założenie konta oszczędnościowego. Poznaj jego walory i przekonaj się, że to rozwiązanie korzystne również dla Ciebie.

W ciągu 8 lat Polacy pomnożyli swoje oszczędności o ponad 70% – tak wynika z raportu przygotowanego przez Związek Banków Polskich (dane na październik 2018). To zasługa przede wszystkim krótkoterminowych lokat, które cieszą się największym zainteresowaniem. Jednak coraz częściej rodacy przychylnym okiem spoglądają na konta oszczędnościowe.

Konta oszczędnościowe – najważniejsze zalety

Konta oszczędnościowe pozwalają na pomnażanie kapitału bez żadnego ryzyka – nie trzeba obawiać się utraty środków czy braku zysków. Niosą za sobą wiele korzyści, dlatego warto rozważyć ich założenie.

  • Możliwość oszczędzania już od pierwszej złotówki

O ile w przypadku lokat należy wpłacić depozyt o minimalnej wysokości, o tyle konta oszczędnościowe pozwalają pomnażać środki już od 1 zł. To świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero przymierzają się do oszczędzania i chcą – krok po kroku – gromadzić kapitał, licząc na zysk.

  • Oprocentowanie rosnące wraz z kapitałem

Podczas gdy lokaty charakteryzują się zwykle stałym oprocentowaniem przez cały okres trwania umowy, niektóre konta oszczędnościowe pozwalają na wypracowanie większych zysków wraz z rosnącą kwotą kapitału.

Za przykład może posłużyć Konto Oszczędnościowe dostępne w Toyota Banku. Tutaj możesz liczyć nawet na 2% w skali roku, gdy zgromadzisz minimum 50 tys. zł.

  • Możliwość systematycznego powiększania kapitału

Zakładając lokatę, nie możesz już powiększyć kapitału w trakcie trwania umowy. Zupełnie inaczej jest w przypadku kont oszczędnościowych – tutaj masz możliwość dokonywania wpłat w dowolnym momencie, także codziennie.

  • Możliwość wypłaty pieniędzy w dowolnym momencie

Zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowe dają możliwość wypłaty zgromadzonych pieniędzy w dowolnym momencie. Różnica polega jednak na utracie zysków – tak się dzieje w przypadku lokat. Natomiast wypłata środków z konta sprawia jedynie, że od wypłaconej części pieniędzy nie będą naliczane odsetki – zysk będzie więc nieco niższy.

Konto oszczędnościowe – dla kogo?

Konto oszczędnościowe to produkt bankowy przeznaczony właściwie dla każdego, kto chce bezpiecznie pomnażać środki. Tę opcję powinny rozważyć w szczególności osoby, które:

  • dopiero zaczynają przygodę z oszczędzaniem,
  • chcą mieć pewność bezpieczeństwa lokowanego kapitału,
  • planują zdywersyfikować swój portfel finansowy,
  • chcą mieć stały dostęp do pieniędzy.

Pamiętaj, aby dokładnie przeanalizować oferty w zakresie kont oszczędnościowych. Weź pod uwagę nie tylko wysokość oprocentowania, ale i ewentualne opłaty związane z prowadzeniem rachunku czy dodatkowe wymagania stawiane przez bank.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here