Co robić po liceum?

Skończyliśmy liceum i zastanawiamy się dalej… Dalsza nauka, a może praca? Co zatem można robić po liceum? W poniższym tekście przedstawiamy kilka wskazówek. Zachęcamy do lektury!

Studia  

Wielu absolwentów liceum ogólnokształcącego właśnie taką ścieżkę wybiera po zakończeniu edukacji. To nie tylko wyjście dla osób nieposiadających wyuczonego zawodu. Studia otwierają także możliwości pracy w niektórych sektorach wymagających dyplomu wyższej uczelni, np. szkoły czy instytucje państwowe. To także świetny czas na zbudowanie sieci nowych znajomości, które mogą przydać się nam po ich ukończeniu. Najistotniejszy jest wybór odpowiedniego kierunku. Nie warto kierować się modą, preferencjami rodziców, czy kolegów. Najlepiej podjąć świadomą decyzję poszerzania wiedzy w danym interesującym nas obszarze.     

Praca      

Część absolwentów wybiera pójście do pracy. Niekiedy jest to podyktowane sytuacją materialną, innym razem chęcią szybkiego usamodzielnienia się. Osoba po liceum nie ma wyuczonego zawodu, więc zazwyczaj musi zaczynać od najniższych stanowisk. Z drugiej strony takie rozwiązanie pozwala na zdobycie doświadczenia, tak cennego w obecnych czasach. Taki absolwent może w późniejszym czasie podjąć także studia, np. zaoczne i nabywać wiedzę w interesującej go dziedzinie.    

 A może szkoła policealna?   

To rozwiązanie polecane dla osób, które nie chcą iść na studia. Jednak nie warto całkowicie zrezygnować  z dalszej edukacji. Szkoły policealne są świetnym wyjściem dla osób, które chcą zdobyć jakiś „fach w ręku”. W zależności od szkoły nauka trwa rok albo dwa i dostępna jest w trybie stacjonarnym i zaocznym. W takiej placówce możemy nauczyć się wielu zawodów. Szkoły te kształcą przyszłych kucharzy, opiekunów osób starszych, kosmetyczki, spedytorów, specjalistów ds. BHP, masażystów czy florystów. Oferta jest bardzo szeroka.       

Finansowanie aktywności po liceum      

Nasze dziecko podjęło decyzję dotyczącą tego, co chce robić po liceum. Wybrało dalszą edukację na studiach lub w szkole policealnej, albo zdecydowało się na pracę. Jego decyzja wiąże się jednak z wyprowadzką do innego miasta. Na początek są potrzebne pieniądze na start, a my nie mamy odłożonych żadnych oszczędności. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeżeli tylko brak gotówki jest przeszkodą do realizacji planu, możemy znaleźć rozwiązanie. Pomocna może okazać się szybka gotówka, oferowana przez instytucje pozabankowe jak np. Profi Credit. Jej główne zalety to natychmiastowa dostępność i spłata w niewielkich ratach. Pamiętajmy jednak, że szybka pożyczka wymaga spłaty. Z tego względu upewnijmy się, że szybka gotówka nie obciąży za bardzo posiadanego przez nas budżetu domowego. Każde zobowiązanie zaciągajmy odpowiedzialnie! 

[Głosów:6    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here