Przed rozpoczęciem gry na giełdzie, zapoznaj się z różnymi strategiami. Duża elastyczność to jedna z najważniejszych zalet inwestowania. Wypróbuj różne opcje. Sprawdź, która z nich wpisuje się w Twoje potrzeby i na jakie ryzyko możesz sobie pozwolić. Jednocześnie pamiętaj, że każdy zakup wiąże się z opłatą, a zyski podlegają opodatkowaniu.
W tym artykule poznasz cztery najpopularniejsze strategie inwestycyjne, które chętnie stosują traderzy. Pomożemy Ci zdecydować, która z nich jest najlepsza dla Ciebie. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i unikniesz kosztów związanych ze zmianą kursów.
O czym warto pamiętać, zanim rozpoczniesz grę na giełdę?
1. Przed opracowaniem strategii sporządź dokładny opis swojej sytuacji finansowej. Przemyśl następujące kwestie:
• wygląd obecnej sytuacji finansowej,
• miesięczne wydatki, koszty utrzymania,
• wysokość funduszy, które możesz przeznaczyć na inwestycje.
2. Nigdy nie rozpoczynaj gry na giełdzie, jeśli Twoja sytuacja finansowa na to nie pozwala. Duże długi i zobowiązania finansowe to sygnał, że powinieneś wstrzymać się z rozpoczęciem inwestycji.
3. Sporządź listę swoich celów. Chcesz odkładać środki na emeryturę? Może planujesz zakup domu lub samochodu? Wiele osób zbiera oszczędności na edukację swoich dzieci. Wyznaczenie celu pomoże Ci w dokładnym opracowaniu strategii inwestycyjnej.
4. Zastanów się, na jakie ryzyko możesz sobie pozwolić. Weź pod uwagę swoje zarobki, wiek oraz okres, który dzieli Cię do przejścia na emeryturę. Pamiętaj, że wysokie ryzyko zwiększa szanse na zyski, ale i proporcjonalnie duże straty.
5. Przed wyborem akcji zawsze przeprowadź dokładny research, przejrzyj analizy, wykresy, wiadomości gospodarcze. Wraz z wiedzą rosną Twoje szanse na sukces. W sieci znajdziesz narzędzia, które pomogą Ci dokonać właściwych decyzji.
6. Zwróć uwagę, które akcje znajdują się w trendzie wzrostowym. Najwięksi traderzy decydują się wtedy na zakup i krótkoterminową sprzedaż.
Najpopularniejsze strategie inwestycyjne
Każda z proponowanych przez nas strategii może generować zyski. Wybierz jedną z nich i trzymaj się swoich postanowień. Zastosuj opcję, która najlepiej wpisuje się w Twoje możliwości i dopuszczalne ryzyko. Zignorowanie tych aspektów może doprowadzić do strat i częstych, kosztownych zmian strategii.
1. Inwestowanie w wartość
Lubisz polowanie na okazję? Strategia inwestowania w wartość jest dla Ciebie. W tym przypadku traderzy szukają akcji o niskiej cenie, która nie odzwierciedla ich prawdziwej wartości. Strategia opiera się na założeniu, że na rynku panuje pewien stopień nieracjonalności. Inwestorzy szukają okazji, aby kupić akcję poniżej rzeczywistej ceny.
Wbrew pozorom inwestorzy nie poświęcają wielu godzin na dokładną analizę rynku. Zamiast tego korzystają z funduszy inwestycyjnych i indeksów, które są popularnym punktem odniesienia. Podstawowe narzędzie do szybkiego identyfikowania niedoszacowanych akcji to wskaźnik P/E (cena/zysk).
Inwestowanie w wartość przynosi realne korzyści tylko dla części traderów. W celu osiągnięcia zadowalających zysków, musisz nastawić się na długą grę na giełdzie. Weź pod uwagę długoterminowy obraz, a nie tymczasowy efekt.
Warren Buffet to amerykański przedsiębiorca, który jest jednym z najlepszych inwestorów na świecie. Obecnie jest filantropem i właścicielem fortuny, który przez większość życia stosował strategię inwestowania w wartość. Buffet potwierdza, że liczy się zaangażowanie, które utrzymuje się przez lata. Przedsiębiorca inwestował m.in. w branżę lotniczą z myślą o przyszłych dekadach wydajności.
2. Inwestowanie we wzrost
W tym przypadku traderzy szukają akcji wysoko wycenianych i z dużym potencjałem wzrostu. Liczą się perspektywy branży związanej z danymi instrumentami. Inwestorzy sprawdzają, czy istnieją przesłanki, że wzrośnie apetyt na usługi i produkty firmy. Traderzy analizują działania firmy i szukają trendu wysokich przychodów.
Wadą tej strategii jest brak dywidend. Firmy w okresie wzrostu wykorzystują cały kapitał na rozwój. Brakuje dodatkowych funduszy na wypłacanie dywidend. Ponadto w wielu przypadkach trzeba przygotować się na wysokie ryzyko.
Czy inwestowanie we wzrost jest opłacalne? Badania pokazują, że inwestowanie wartościowe w perspektywie długoterminowej daje większe szanse na zysk. To jednak nie wyklucza uzyskania zadowalających przychodów. Strategia wzrostu może być opłacalniejsza w okresie spadku PKB.
3. Inwestowanie dynamiczne
Inwestowanie dynamiczne polega na założeniu, że akcje, które znajdują się w fazie wzrostu utrzymają ten trend. Inwestorzy kupują papiery wartościowe, które przyniosły wysokie zwroty w ciągu ostatnich miesięcy i jednocześnie sprzedają nieopłacalne akcje.
Strategia “Momentum trading” polega na kontynuacji trendu, który już istnieje na rynku. Inwestorzy opierają się na cenach akcji, które dokładnie odzwierciedlają ich wartość.Traderzy, którzy stosują tą strategię, muszą zawsze być gotowi do kupna i sprzedaży.
Niektórzy inwestorzy wykorzystują krótką sprzedaż, aby zwiększyć swoje zyski. Niestety w wielu przypadkach akcje nie zachowują się zgodnie z oczekiwaniami, a możliwe ryzyko spadku jest nieograniczone.
4. Uśrednianie kosztu dolara (DCA)
DCA to praktyka wiąże się ze stałym przeprowadzeniem inwestycji na rynku i można stosować ją równolegle z innymi metodami. Cel tej strategii to obniżenie wpływu zmienności na zakup dużych aktywów. Inwestor przeznacza określone środki w stałych odstępach czasowych. Wielu traderów wykorzystuje tu zautomatyzowane funkcje, które inwestują za nich. Proces nie wymaga wtedy żadnego nadzoru.
Uśrednianie kosztu to mądre posunięcie, na które decyduje się wielu inwestorów. Jesteś zaangażowany w oszczędzanie, a jednocześnie obniżasz poziom ryzyka i skutki zmienności. Eliminujesz problemy związane z nielogicznym, spontanicznym zachowaniem, które cechuje większość początkujących inwestorów.