Tonery do drukarek – jak działają drukarki laserowe

Pierwsza drukarka laserowa powstała w 1971 roku. Już kilka lat później urządzenie to trafiło do sprzedaży, przynosząc rewolucję w dziedzinie poligrafii. Czy wiesz jednak, w jaki sposób takie urządzenie przenosi barwnik na papier? Wyjaśniamy, jak działają tonery do drukarek!

Wiele osób wymiennie stosuje określenia tusz i toner, w kontekście wkładów do maszyn poligraficznych. Jest to oczywiście absolutnie niepoprawne. Obie te części różnią się budową. O ile atramentowe urządzenia wydają się dość proste w obsłudze, o tyle nie każdy wie, jak działają modele laserowe. Tłumaczymy, jak pracują tonery do drukarek!

Jak działają tonery do drukarek?

Drukarka laserowa nanosi pigment na papier z pomocą specjalnych wałków, pokrytych materiałem światłoczułym. W chwili drukowania zostają naelektryzowane. Następnie naświetla się je światłem lasera – skąd wzięła się nazwa tego typu urządzeń. W zależności od posiadanego modelu, miejsca naświetlenia zostaną zadrukowane (pozwala to uzyskać głębszą czerń) lub (lepsze odwzorowanie detali).

W kolejnym etapie w wyznaczonych miejscach tonery do drukarki są przenoszone z wałka magnetycznego, na światłoczuły. Pigment przedostaje się przez dotyk na papier. Zjawisko to jest wzmocnione przez elektryzowanie. Na koniec kartka przechodzi między rozgrzanymi wałkami, dzięki czemu toner wtapia się i wprasowuje w papier. Po wszystkim wałki są czyszczone.

Co ciekawe, chociaż potocznie to pojemniki nazywa się tonerami do drukarek, w rzeczywistości określenie to oznacza właściwie proszek znajdujący się wewnątrz.

Rodzaje tonerów do drukarek

Tonery do drukarek można rozróżniać ze względu na kolor. W sprzedaży najpowszechniejsze są cztery podstawowe barwy procesowe, czyli tzw. CMYK – Cyjan (intensywny niebieski), Magenta (intensywny róż), Yellow (żółty) i Key Colour (czarny). Posiadając komplet można drukować we wszystkich kolorach. Właściciele drukarek wykorzystywanych w celach prywatnych czy też urzędach najczęściej decydują się jednak na zakup wyłącznie czarnego wkładu, który zwykle jest najtańszy.

Tonery do drukarek są także dostępne w kilku odmianach. Pierwszym są oczywiście oryginalne wkłady, dedykowane przez producenta do danego typu urządzenia. Są bardzo kosztowne, szczególnie gdy zamawia je się ze strony głównej danej firmy.

Ciekawym typem są tonery regenerowane, które można po czasie uzupełniać. Nie trzeba wtedy kupować całego kartridża, a jedynie butelkę z odpowiednią substancją. W ten sposób można samodzielnie dokładać barwnik, gdy urządzenie zasygnalizuje jego małą ilość.

Bardzo popularnym rodzajem są natomiast zamienniki tonerów do drukarek, inaczej nazywane zastępczymi albo zgodnymi. Są dokładnym odwzorowaniem pasującego wkładu, a przy tym kosztują znacznie mniej. Jakość wydruku jest bardzo zbliżona.

Gdzie zamówić tonery do drukarek?

Producenci sprzętu poligraficznego na różne sposoby zachęcają swoich klientów do zakupu tonerów do drukarek z ich oficjalnych sklepów. Zapewniają o najwyższej jakości produktu, gwarantują absolutną kompatybilność, brak problemów technicznych itp. Kupując w ten sposób płaci się bardzo duże kwoty. Ceny są zawyżane, ponieważ producenci wliczają w nie m.in. obsługę w sklepie, wsparcie konsultantów online czy ekologiczne metody produkcji.

W Internecie można jednak znaleźć oryginalne i zastępcze tonery do drukarek w świetnej cenie. Powstało kilka serwisów oferujących taki asortyment, jak np. TonerPartner. Wygodna wyszukiwarka ułatwia znalezienie odpowiedniego wkładu, nawet jeśli nie do końca zna się nazwę posiadanego modelu drukarki. W razie potrzeby pomocą służą konsultanci telefoniczni! Nawet laik w kilka minut znajdzie i zamówi właściwy toner.

Tonery do drukarek są nieco bardziej zaawansowane technologicznie niż kartridże z atramentem, dlatego są też odpowiednio droższe. Nie trzeba jednak wydawać na nie kilkuset złotych! Sprawdź, ile uda Ci się zaoszczędzić, szukając w Sieci tonerów w hurtowych cenach!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here