Jak programować drukarki 3d? Na czym polega programowanie drukarek 3D

Druk 3D to dziedzina, która łączy w sobie kompetencje produkcyjne, grafikę 3D i programowanie urządzeń mechanicznych.  Drukarka 3D to tak naprawdę mały komputer, który przetwarza model 3D w realny model przestrzenny poprzez przyrostowe nakładanie kolejnych warstw tworzywa sztucznego. Jak wobec tego skutecznie programować drukarkę 3D, aby jej działanie było wydajne i optymalne? O tym w dzisiejszym artykule.

Architektura oprogramowania drukarki 3D

Sercem systemu drukarki 3D jest jej płyta główna. To tutaj przetwarzane są dane przyjmowane z komputera, na którym wykonano lub przechowywano model 3D. Na poziomie płyty głównej przetwarzany jest kod poleceń, który wynika z wykonanego modelu 3D. Tłumacząc to w dużym uproszczeniu  –  drukarka 3D musi przy pomocy swojego oprogramowania sterującego „przerobić” model 3D na zestaw ruchów głowicy drukarki 3D, stołu grzewczego, a także sposobu pracy ekstrudera filamentu. Są to operacje programowe, których nie widzi zwykły użytkownik, ale mają one wpływ na efekt pracy drukarki 3D jakim jest wytworzony detal.

Przygotowanie modelu do druku 3D – o czym należy pamiętać

Podstawowym „wsadem” do oprogramowania drukarki 3D jest model 3D, będący cyfrową matrycą przedmiotu, który ma zostać wydrukowany. Należy pamiętać o tym, aby model 3D był przede wszystkim zapisany we właściwym formacie (najczęściej używanym jest STL), posiadał odpowiednią szczegółowość, a także nie posiadał błędów na poziomie siatki 3D (brak przerw między krzywiznami i prawidłowo skonfigurowane płaszczyzny). Pominięcie właściwego technicznego przygotowania modelu 3D, będzie skutkowało niewłaściwym wykonaniem się kodu poleceń, a co za tym idzie błędnym wydrukiem 3D. Należy o tym pamiętać, gdyż szczególnie przy większych obiektach – druk 3D może zwyczajnie zostać wykonany nieprawidłowo.

Podsumowanie – jak programować drukarki 3D?

Podsumowując, programowanie drukarki 3D wymaga przede wszystkim właściwego określenia potrzeb względem samego wydruku 3D. Prawidłowe wybranie parametrów wydruku 3D, będzie skutkowało późniejszą satysfakcją z oczekiwanej jakości przedmiotu. Należy o tym pamiętać programując drukarkę 3D i należy poświęcić temu odpowiednią ilość czasu.

[Głosów:9    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here