Sprzedaż mieszkania bez pośredników

Pośrednicy nieruchomości pobierają zwykle ok. 3-5 proc. od wartości transakcji. Gdy mieszkanie jest drogie, może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a przecież czasem ich rola ogranicza się do podpisania dokumentów. Czy da się sprzedać mieszkanie bez pośredników?

W ostatnich latach osoby sprzedające mieszkanie przyznają, że zwykle pierwszy telefon, jaki otrzymują po opublikowaniu oferty, pochodzi właśnie z agencji nieruchomości. Bywa to irytując,e szczególnie w przypadku takich agentów, którzy biorą wynagrodzenie zarówno od strony sprzedającej, jak i kupującej. Czy da się uniknąć tych kosztów?

Sprzedaż mieszkania bez pośredników – wady

Pośrednik nieruchomości ma czas i wiedzę, by kompleksowo zająć się sprzedażą mieszkania. Z jego pomocą odpowiadanie na pytania kupujących może być o wiele łatwiejsze. Osoba, która pracuje na pełen etat, często nie ma czasu ani rozmawiać z potencjalnymi kupcami, ani się z nimi umawiać. Poza tym zdarza się, że zadają oni krępujące pytania o obniżkę ceny lub chcą się targować. Dobry pośrednik jest pierwszą linią frontu i nie dopuszcza takich pytań do sprzedającego, który wyraźnie sobie tego nie życzy.

Wymaga to też dobrego poznania aktualnych cen w okolicy, a jeśli trzeba to samodzielnej oceny, czy warto zmodyfikować cenę i na jakim poziomie ją ustalić. Aby to zrobić, konieczne będą fachowe i przystępnie napisane raporty cen mieszkań.

Na koniec trzeba podpisać umowę. Osoba, która nie ma dużego doświadczenia na rynku nieruchomości, nie będzie umiała ocenić, czy ta podsunięta przez kupującego jest korzystna. Konsekwencje takiej niewiedzy mogą być bardzo poważne. Sprzedaży bez pośrednika można też żałować, gdy okaże się, że mieszkanie ma wady lub sytuacja jest skomplikowana. Jego doświadczenie zabezpiecza przed właśnie takimi sytuacjami.

Sprzedaż mieszkania bez pośredników – zalety

Zdarza się, że sprzedający wie o mieszkaniu wszystko i jest w stanie wyraźnie wyeksponować jego zalety czy o nim opowiedzieć, podczas gdy pośrednik nie ma na to czasu i bardziej zniechęca kupujących, niż ich zachęca. Zdarza się też, że osoba, która sprzedała już w życiu kilka mieszkań, ma stosowne druki umów i zaufanego notariusza, więc pomoc agenta nieruchomości jest mu zbędna. Rezygnując z niej może zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przydatne linki:

Materiał partnera: sonarhome.pl

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here