Większość podatników zna określenie „korekta PIT”. Wiedzą, że taka forma komunikacji z organami skarbowymi istnieje i że służy do poprawiania błędów, we wcześniej nieprawidłowo złożonych drukach księgowych. Część z nich zastanawia się jednak, skąd wziąć wzór takiej korekty i jak go wypełnić. Zanim udamy się do zewnętrznego biura rachunkowego lub specjalisty po dokumenty, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami o korekcie PIT. Może okazać się, że podatnik będzie w stanie przygotować dokument samodzielnie.
Korekta pit za 2017 rok
Po pierwsze, warto zastanowić się po co i w jakim terminie należy złożyć korektę pit 2017. Dokument ten składany jest przez podatnika jako uznanie i zgłoszenie popełnionych przez niego błędów. Druk korekty PIT zastępuje pierwotnie nieprawidłową deklarację i pozwala w większości przypadków uniknąć negatywnych konsekwencji podatkowo – prawnych.
Generalnie, korekta może być złożona w każdym czasie, jednak ustawodawca ogranicza prawa podatnika w tym zakresie, w przypadku prowadzonej kontroli lub postępowania podatkowego. Jest to logiczne rozwiązanie, wskazujące, że podatnik sam zgłaszając swoje niedociągnięcia, może uchronić się przed konsekwencjami, aczkolwiek w sytuacji jeżeli to organy zauważą jego błędy – nie powinien móc już składać korekty. Jeżeli fiskus nie wszczął jeszcze kontroli, należy jak najszybciej przygotować i wysłać korektę pit.
Okolicznością, w której poprawianie błędów może być niecelowe, jest sytuacja gdy zobowiązania podatkowe się przedawniły. Przepisy określają konkretne terminy przedawnienia dla każdego zobowiązania, w najpopularniejszych przypadkach jest to 5 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym zobowiązanie było wymagalne.
Jak przygotować korektę pit za 2017 rok
Zakładając, że podatnik sam składał pity – w tym pit 2017, powinien samodzielnie poradzić sobie z korektą pit. Można zaryzykować takie stwierdzenie, ponieważ korekta pit to nic innego jak złożenie kolejnego formularza podatkowego (takiego samego jak pierwotny). Nie ma w tej kwestii żadnego innego wzoru czy druku. Jedyną zasadniczą różnicą, jest zaznaczenie innego celu złożenia formularza – w tym przypadku: „korekta zeznania”. Warto jednak pamiętać, że składając nową deklarację, poprzednia w uproszczeniu zostaje zapomniana – w tym sensie, że nowy druk powinien zawierać wszystkie informacje od początku do końca. Nieprawidłowym jest więc zaznaczenie wyłącznie fragmentów, czy elementów zmienianych. W takim wypadku nowy PIT – korekta, doprowadzi do ponownego, niepełnego i błędnego złożenia zeznania podatkowego.
Podsumowanie i rekomendacje
Pity 2017 można było złożyć w różny sposób: tradycyjny – osobiście w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem listu poleconego Poczty Polskiej oraz elektroniczny – przy wykorzystaniu tak zwanych e-deklaracji. Odpowiednio, w ten sam sposób podatnik ma możliwość złożenia korekty swojego PIT. Przygotowanie zmian nie wymaga specjalistycznych dokumentów czy wiedzy, dlatego podatnik może to zrobić samodzielnie. Jednak wiedząc, że już raz popełniło się błędy, warto za drugim razem zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu na pracę oraz spełnić obowiązek sumiennie. A jeżeli nie czujemy się pewnie w kwestiach księgowo – finansowych, skonsultować się ze specjalistą lub skorzystać z profesjonalnej pomocy programów do wypełniania PIT.