Rozliczenie PIT po rozwodzie – co trzeba wiedzieć?

0
8400

Małżeństwa chętnie korzystają z prawa do wspólnych rozliczeń podatkowych. Ale co jeśli w minionym roku podatkowym został orzeczony rozwód? Jeśli nie wiesz, jak należy w takiej sytuacji wykonać rozliczenie PIT, poznaj najważniejsze informacje, dzięki którym poprawnie wypełnisz zeznanie podatkowe.

Wspólne rozliczenie PIT – kiedy przysługuje?

Mogłoby się wydawać, że skoro małżonkowie otrzymali orzeczenie o rozwodzie dopiero w trakcie trwania roku podatkowego, nadal będą mogli wspólnie rozliczyć przynajmniej część dochodów. Niestety, jednym z kluczowych warunków, które trzeba spełnić, by móc rozliczać się razem z innym podatnikiem, jest posiadanie z nim wspólności majątkowej oraz pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Rozwód przerywa taką wspólność i kończy małżeństwo. To wszystko sprawia, że byli małżonkowie nie mogą cieszyć się przywilejami przysługującymi małżeństwom.

Należy pamiętać, że związek małżeński ustaje dopiero w momencie, kiedy orzeczenie sądu staje się prawomocne, a nie wtedy, gdy zostaje wydane. Dlatego może się zdarzyć, że chociaż ostatnia rozprawa sądowa ma miejsce w grudniu 2018 roku, strony przestają być małżeństwem dopiero w 2019 r. i nadal mogą rozliczenie PIT 2018 zrobić wspólnie.

Rozwód a ulga na dziecko

Jeśli byli małżonkowie mają razem dzieci i do tej pory wspólnie przeprowadzali rozliczenie PIT korzystając z ulgi prorodzinnej, nadal oboje mogą się nią dzielić. Wystarczy, że zarówno ojciec, jak i matka spełniają wobec dziecka obowiązki określone w ustawie. Podobnie jak w przypadku małżeństw, podatnicy muszą między sobą zdecydować, w jaki sposób dzielą się kwotą odliczenia. Jeżeli nie ustalą tego wspólnie, suma ta zostanie podzielona na pół. Należy jednak pamiętać, że dochody każdego z byłych małżonków nie mogą przekraczać 56 000 zł, jeśli rozliczenie PIT dotyczy tylko jednego dziecka.

W przypadku osób, które po rozwodzie nie dzieliły się opieką nad dzieckiem i ten obowiązek w całości przypadł jednemu z byłych małżonków, druga osoba nie będzie miała prawa do odliczenia. W rezultacie całą kwotę będzie mógł odliczyć podatnik, który faktycznie sprawował władzę i opiekę rodzicielską. Zrobi to za pomocą formularza PIT-36 lub PIT-37 oraz druku PIT-0. Potrzebuje do tego numeru PESEL dziecka (lub dzieci).

To najważniejsze informacje, które pozwolą na prawidłowe rozliczenie PIT w 2019 roku w przypadku osób po rozwodzie. Jeśli nie jesteś pewien, jak wypełnić zeznanie podatkowe jako podatnik, który sam się rozlicza, skorzystaj z programu do PIT Pro – z jego pomocą bezbłędne wypełnienie deklaracji nie powinno stanowić problemu.

Wypełnij PIT w 5 minut z darmowym Programem do rozliczania PIT =>  podatnik.info/program_do_pit/, który jest zgodny z Ministerstwem Finansów i w 100% bezpieczny.

Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistą ds. finansów Justyną Nowak.  

[Głosów:23    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here