karta debetowa

Biorąc pod uwagę sposób użycia, karta debetowa a kredytowa wydają się bardzo podobne, a niemal identyczne. Obie spełniają bowiem podstawowe zadanie, jakim jest płacenie za zakupy w sklepach, innych punktach usługowych czy zwykła wypłata gotówki z bankomatu. Jednak w rzeczywistości istnieje kilka kluczowych różnic, które sprawiają, że pozorne podobieństwo nie jest prawdziwe. Poniższy artykuł wskazuje najważniejsze różnice, jakie występują pomiędzy kartą debetową a kartą kredytową. Uzyskana wiedza pomoże wybrać odpowiednią dla siebie kartę płatniczą.

Karta debetowa a kredytowa

Podstawowa różnica, jaka występuje pomiędzy kartą debetową a kredytową, wiąże się bezpośrednio ze źródłem pochodzenia środków finansowych. W przypadku karty debetowej posiadacz wydaje własne pieniądze, które znajdują się na jego indywidualnym koncie. Jeśli jednak posiada kartę kredytową, środki pochodzą z kredytu bankowego. Istota działania karty debetowej sprawia, że jest zawsze powiązana z osobistym kontem klienta banku. Karta kredytowa opiera się na innej zasadzie – rachunek, do którego konsument ma dostęp, służy jedynie do dokonywania płatności. W związku z czym nie ma możliwości dokonania przelewu środków finansowych na inne konto. Karta debetowa jest swego rodzaju narzędziem, które przeznaczone jest do obsługi rachunku osobistego, dzięki czemu oprócz wygodnych transakcji bezgotówkowych może być użyta do wykonywania operacji gotówkowych. Swobodnie korzystać można więc z bankomatu. Karta kredytowa z kolei to narzędzie płatnicze przeznaczone do dokonywania transakcji bezgotówkowych. Istnieje możliwość wypłaty za jej pomocą pieniędzy z bankomatu, jednak jest to czynność, która obciążona jest bardzo wysoką opłatą, a dodatkowo do kwoty, która została wypłacona, naliczane są odsetki. Na stronie https://cardina.pl/blog/karta-kredytowa-a-karta-debetowa-roznice znaleźć można więcej informacji na temat różnic między kartą debetową i kredytową.

Charakterystyka kart płatniczych

Karta debetowa a kredytowa nie różnią się znacznie od strony wizualnej. Charakteryzują się identycznym kształtem, wielkością czcionki oraz zbliżonymi napisami. Zawierają również standardowy zestaw informacji, w którego skład wchodzą numer karty, imię i nazwisko jej właściciela, pełna nazwa banku, dokładna data ważności karty oraz logo firmy odpowiedzialnej za wydanie karty. Kartę debetową a kredytową odróżnić można jednak w prosty sposób – wystarczy odszukać stosowną informację, która określa rodzaj karty płatniczej. W przypadku kart debetowych będzie to napis „debit”, a w kartach kredytowych „credit”. Oczywiście wszystkich szczegółowych informacji dotyczących sposobu korzystania z karty debetowej bądź kredytowej wyjaśni pracownik banku, z którego usług korzysta klient. Podane wyżej informacje kompleksowo charakteryzują różnice między kartą debetową a kredytową i w znaczny sposób ułatwiają wybór karty płatniczej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here