Czy warto postawić na system ERP?

Od wielu już lat ogromną pomocą w zarządzaniu przedsiębiorstwem jest system ERP (z ang. Enterprise Resource Planning) lub inaczej mówiąc Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa. Rozwijany od dekad, stał się systemem, którego głównym zadaniem jest przede wszystkim integracja wszystkich procesów zachodzących w danym przedsiębiorstwie. Za pomocą takiego właśnie oprogramowania jesteśmy w stanie stworzyć interaktywne środowisko, dzięki któremu znacznie łatwiej będziemy w stanie analizować różnego rodzaju procesy czy też zarządzać przeróżnymi działaniami firmy. Dotyczy to zresztą wszystkich działów w naszej organizacji, począwszy od finansów i księgowości, poprzez marketing czy sprzedaż, a skończywszy na zarządzaniu projektem oraz produkcją.

Nic więc dziwnego, że na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej przedsiębiorców, którzy chcą w ten sposób zwiększyć elastyczność swojej firmy. Pomoc we wdrożeniu takiego systemu może zapewnić na przykład IFS World, a więc globalny dostawca oprogramowania ERP. Nie każdy jest jednak przekonany do takiej opcji, natomiast nie ma żadnych wątpliwości, że tego typu systemy mają mnóstwo zalet. Wśród nich można wymienić między innymi:

  • lepszy przepływ informacji wewnątrz organizacji,
  • lepsza współpraca między działami,
  • ujednolicona infrastruktura,
  • lepsza integralność danych,
  • większa kontrola finansów,
  • niższe koszty zarządzania,
  • poprawa efektywności procesów biznesowych.

Warto przy tym pamiętać, że system ERP to coś, na co może zdecydować się każda firma i nie ma tutaj znaczenia to, czy mówimy o dużym, małym czy średnim przedsiębiorstwie. Jest to bowiem tak przydatne i skuteczne narzędzie, że pomoże w każdym biznesie.

Jak wybrać dobry system planowania zasobów przedsiębiorstwa?

Jeżeli wiemy już, czym jest ERP i chcemy wdrożyć takowy system do naszej firmy to trzeba jeszcze dowiedzieć się, w jaki sposób wybrać system ERP. Nie jest to bowiem łatwe zadanie, gdyż koniecznie należy określić nasze potrzeby i oczekiwania, abyśmy następnie mogli postawić na taki system, który to wszystko spełni. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Choćby na sam proces wdrożenia, który w wielu przypadkach może okazać się bardzo trudny. Spore znaczenie ma także nasz budżet, natomiast przy wyborze pomocne może okazać się doświadczenie innych przedsiębiorstw – wszak dobry system ERP to takie oprogramowanie, które zostało już wcześniej sprawdzone i zebrało dobre opinie jako efektywne i przydatne narzędzie do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here