Software house czy własny zespół programistów

Klamka zapadła. Decydujesz się na stworzenie nowej aplikacji. Masz własne przedsiębiorstwo, możesz więc zatrudnić pracowników, którzy ją przygotują. Możesz też skorzystać z usług zewnętrznej firmy programistycznej, czyli software house. Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań? Czy można je jakoś połączyć?

Zastanów się dobrze. Od tego zależy, ile pieniędzy i nerwów będzie Cię kosztować tworzenie oprogramowania. A także to, jak długo potrwa realizacja takiego projektu.

Projektowanie dedykowanego oprogramowania z własnym zespołem programistów.

Zaleta takiego rozwiązania jest jedna. A jednak wpływa na decyzję wielu przedsiębiorców. Chodzi o tajemnice firmy. Ludzie biznesu są słusznie wyczuleni na ich punkcie. Tymczasem podpisując umowę z innym przedsiębiorstwem, zawierasz w niej podobne ustalenia odnośnie dotrzymania tajemnic biznesowych, jak w umowie o pracę.

Różnicy brak. Masz tę samą gwarancję. A zwerbowanie do swojej firmy specjalistów od programowania może wymagać zatrudnienia rekruterów IT, co dodatkowo mnoży koszty.

Ta opcja ma więc sens wyłącznie wtedy, kiedy jesteś w stanie samodzielnie określić, jaka wiedza technologiczna będzie niezbędna do tworzenia Twojego oprogramowania. Do tego musisz potrafić zweryfikować umiejętności kandydatów. I zapewnić im regularne wyzwania, by decyzja o zatrudnieniu w ogóle miała sens.

Współpraca z software house w ramach modelu fixed price.

Model fixed price zakłada ustalenie z góry harmonogramu działań i całej należności za wykonane prace. Plusy takiej decyzji są oczywiste. W pełni kontrolujesz koszty. Niektórzy widzą w tej opcji również wady. Wskazują, że za każdym razem, gdy zajdzie konieczność dodania do programu nowej funkcjonalności, całą wycenę trzeba będzie tworzyć od nowa.

Jest to błędne myślenie z dwóch powodów. Przede wszystkim firmy typu software house wykorzystują w pracy nad projektem metodyki zwinne. Tak, zakres prac musi zgadzać się z ustalonym na początku briefem. W dalszym ciągu masz jednak możliwość zgłoszenia uwag, które zostaną uwzględnione. Po drugie jeśli przychodzisz do firmy programistycznej z jasną wizją, otrzymasz dokładnie to, czego potrzebujesz.

Outsourcing software house. Sprawdź, na czym polega.

Outsourcing to korzystanie z zasobów innej firmy. Także zasobów ludzkich. Przy tym modelu współpracy trzeba po prostu ustalić stawkę za godzinę pracy specjalisty od programowania. Dzięki temu można połączyć w zespole własnych pracowników z zewnętrznymi specjalistami. Jest to model najbardziej ryzykowny, ponieważ taka ekipa będzie często pracować ze sobą po raz pierwszy.

Możesz oczywiście zminimalizować ryzyko. Wystarczy zadbać o to, by Twoi ludzie mieli odpowiednią wiedzę i wysoko rozwiniętą odpowiedzialność oraz umiejętność pracy zespołowej. Jeśli zaś w outsourcingu pociąga Cię przede wszystkim możliwość modyfikowania zlecanych zadań na bieżąco, możesz zatrudnić w ten sposób całą zgraną grupę programistów z software house. W ten sposób skorzystasz z ich wiedzy, nie tracąc możliwości zmiany priorytetów, gdy Twoja firma stanie przed nowymi wyzwaniami.

Komu powierzyć administrację oprogramowania?

Tworzenie aplikacji mobilnej lub webowej to jedno. Później ktoś musi jeszcze nią zarządzać. Firmy programistyczne oferują często obsługę posprzedażową tworzonych przez siebie programów. Znając kod od podszewki mogą szybko zareagować na ewentualne problemy. Bardzo często jest to opcja najbardziej wygodna, nie generuje też tak wysokich kosztów, jak zatrudnienie specjalisty we własnej firmie.

Zastanawiasz się, który model współpracy będzie dla Ciebie najlepszy? Skontaktuj się z software house i dowiedz się, co może Ci zaproponować.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here