Precyzyjny pomiar temperatury danego obiektu jest kluczowym czynnikiem w wielu branżach, między innymi w gałęzi spożywczej, motoryzacyjnej czy medycznej. Zobaczcie, w jaki sposób działają pirometry i do jakich celów są wykorzystywane tego typu urządzenia.
Do czego tak naprawdę służy pirometr stacjonarny? Na jakich rozwiązaniach technologicznych bazuje?
Najprościej mówiąc, pirometr to urządzenie służące bezdotykowemu pomiarowi temperatury poprzez badanie promieniowania cieplnego, które dany obiekt emituje. Pirometry są w stanie badać bardzo wysoką temperaturę, sięgającą nawet do 400 stopni Celsjusza. Dobrze radzą sobie również w przypadku analizy promieniowania temperatury ujemnej do – 50 stopni Celsjusza. W jaki sposób pirometr analizuje promieniowanie cieplne obiektów? Mianowicie, aby móc tego dokonać, pirometr musi bazować na detektorach termicznych oraz fotoelektrycznych. Ponadto, nowoczesne pirometry są wyposażone w termoparę oraz wyjście USB.
Gdzie są wykorzystywane pirometry? Dlaczego są tak przydatne w wielu różnych miejscach?
Jak już wspominaliśmy, pirometry znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach gospodarki, często na pozór ze sobą niczym niepowiązanych. Jedną z nich jest przemysł spożywczy, w którym technolodzy sięgają po pirometr po to, aby przetestować temperaturę faktycznie panującą w chłodniach i zamrażarkach. W ten sposób mogą uniknąć ryzyka związanego ze zbyt niską temperaturą i – co za tym idzie – zagrożenia rozmrożenia niektórych produktów i ich zepsuciem. Jest to szczególnie ważne w przypadku produktów głęboko mrożonych, których nie wolno ponownie zamrażać i spożywać po drugim rozmrożeniu. Innym dobrym przykładem zastosowania tego typu urządzeń pomiarowych może być branża klimatyzacyjna. Pirometr stacjonarny (do nabycia w sklepie https://stacjonarne.pl/pirometry-stacjonarne/) pozwala wówczas kontrolować poziom funkcjonowania systemów klimatyzacji, np. w pomieszczeniach biurowych.