Część kantorów online reklamuje się jako miejsca, w których można prowadzić spekulację walutową polegającą na klasycznych mechanizmach spekulacji, czyli na kupowaniu waluty z perspektywą aprecjacji i sprzedawaniu walut z perspektywą deprecjacji. Mówiąc prościej, kantory online miały umożliwiać grę walutową. W praktyce większość z nich jak najbardziej oferuje takie możliwości, na przykład Gieldawalut.com (waluty online), ale w rzeczywistości jest to tylko poboczna funkcja. Funkcja, z której korzysta zdecydowana mniejszość spośród 400 000 polskich użytkowników portalu gieldawalut.com oraz serwisów pokrewnych. Co zatem w rzeczywistości dzieje się na takich portalach?

Spekulacyjna wymiana walut

Kantory online typu Gieldawalut.com pozwalają na wymianę walut (wymiana walut online) pomiędzy dwoma osobami, a w praktyce pomiędzy dwiema bardzo dużymi grupami niezwiązanych ze sobą osób, które równocześnie chcą z jednej strony, sprzedać walutę A i kupić walutę B, a z drugiej strony, dostać walutę B w zamian za walutę A. Na rynku w danej chwili panuje określony kurs wymiany i jeśli ktoś się na niego zgodzi, następuje transakcja. Podmiotów wyrażających zgodę w każdej chwili jest bardzo wiele, więc rynek jest znakomicie płynny i jeśli ktoś chce wymienić pieniądze, może to zrobić w każdej chwili.

Wymiana walut online jest znakomitym miejscem dla spekulacji, ponieważ Gieldawalut.com i inne kantory online pobierają wyjątkowo małe prowizje od każdej transakcji, które można niemalże zignorować. W ten sposób każdy wzrost wartości posiadanej przez siebie waluty można uznać za zysk, więc spekulacja się opłaca. Można rano sprzedać tysiąc złotych za X euro, a za tę sumę euro dostać wieczorem już 1010 złotych po odliczeniu wszystkich prowizji. Część osób faktycznie jest zainteresowana tego typu grą, ale znakomita większość użytkowników GieldaWalut.com wykorzystuje serwis do bardziej prozaicznych, mniej ekscytujących, ale często nawet bardziej dochodowych czynności.

Kantor online i jego użytkownicy

Jeśli nie spekulanci, kto jest typowym użytkownikiem kantorów online? Gieldawalut.com wielki wzrost ilości użytkowników zaliczyła w momencie, kiedy pojawiła się fala emigracji zarobkowej. Emigranci odkryli, że sporą część pieniędzy zjadają im koszty przesyłania pieniędzy do kraju oraz wymiana walut z funtów czy euro na złotówki. Wymiana walut online stała się dla nich znakomitym rozwiązaniem zwłaszcza wtedy, kiedy pieniądze wpłacali ze swojego zagranicznego konta, a wypłacali je już na swoje konto w kraju.

Inna fala nowych użytkowników związana była z możliwością spłacania kredytów walutowych w walucie ich zaciągnięcia. Takie osoby były w stanie zagrać bankowi na nosie i uniknąć spreadów narzucanych przez banki. Czasami było to kilkadziesiąt groszy na jednym franku szwajcarskim. Spready kantorów online są znikome.

Warto o kantorach online pamiętać także przed wyjazdem za granicę, ponieważ koszty operowania kontem z polską walutą przy płaceniu walutą obcą bywają dość wysokie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here