Czym jest i na czym polega programowanie CNC?

Przez programowanie CNC należy rozumieć przede wszystkim zespół działań prowadzących do zrobienia programu sterującego pracą maszyny przy wykorzystaniu określonego języka i formatu. Celem jest, aby w możliwie najkrótszym czasie otrzymać kod NC. To właśnie on spełnia określone warunki i jest w dodatku gwarancją wykonania ustalonych przez osobę zadań obróbkowych.

Jak działa programowanie CNC?

Kod może zostać przygotowany na dwa sposoby. Może to zostać zrobione bezpośrednio przez programistę lub poprzez narzędzia wspomagające proces programowania. Dąży się w ten sposób do skracania czasu tworzenia torów ruchu narzędzi wszystkich skomplikowanych części. Firmy, które opierają się na sterowaniu numerycznym poszczególnymi procesami bazują na idei efektywnego programowania. Ma ona na celu stworzenie właściwych torów ruchu narzędzi i wybór odpowiednich pod względem przebiegu procesu lub czynniki ekonomiczne, parametrów technologicznych.

Efektem programowania CNC jest tworzenie działającego kodu NC. To zapewnia Tobie prostotę i szybkość realizacji oraz możliwość współbieżnego projektowania całego procesu produkcji.

Co lepsze? Programowanie ręczne czy jednak automatyczne?

Programowanie ręczne jest dobre wtedy, kiedy w sytuacji pojawienia się prostych i nieskomplikowanych kształtów. Jest to nic innego jak bezpośrednie tworzenie kodu CN przez wskazaną osobę. Jednak w przypadku bardziej złożonych kształtów zdecydowanie lepiej wybrać instrumenty, które są w stanie usprawnić ten proces. Bardzo często dochodzi do wskazania znanych zintegrowanych systemów CAD/CAM. Są one wspomagaczem dla programowania i projektowania obróbki. Dodatkowo można stosować w poszczególnych przypadkach obie metody na raz. Nie ma tutaj już znaczenia stopień skomplikowania projektu.

Artykuł dostarczył sklep EBMiA.pl oferujący przyciski sterownicze do maszyn: https://www.ebmia.pl/automatyka-przelaczniki-joysticki-przyciski-sterownicze-nozne-c-197_1427.html

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here