Outplacement

Utrata pracy, niezawiniona przez pracownika, to duży stres dla każdego. Sytuacja na rynku niestety wymusza na pracodawcy konieczność redukcji zatrudnienia. Trudno jest wręczyć wypowiedzenie osobom, które przez lata, nawet dekady w pocie czoła pracowały nad rozwojem firmy, angażując się w szkolenia i podnosząc kwalifikacje. Na szczęście zmniejszenie zatrudnienia nie jest równoznaczne z wyrzuceniem pracownika na bruk. Firmy, zajmujące się outplacementem, we współpracy z przedsiębiorstwem zmuszonym do redukcji zatrudnienia, wspierają osoby, które straciły pracę i szukają rozwiązań, dzięki którym były pracownik nie zostanie pozostawiony sam sobie. Co to jest outplacement?

  1. Outplacement – co to jest?
  2. Outplacement – cel
  3. Kalkulator outplacement

Outplacement – co to jest?

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa, wymuszona przez zmianę zapotrzebowania na usługi czy towary wymusza na pracodawcy likwidację części miejsc pracy. Nie oznacza to jednak, iż osoby zwolnione z dnia na dzień utracą kontakt z firmą, w której byli zatrudnieni – pracodawca powinien zadbać o ich przyszłość i zachowanie stabilizacji życiowej. Z pomocą przychodzi outplacement i firmy, które się nim zajmują. Outplacement to system „łagodnych zwolnień” – wykwalifikowani specjaliści we współpracy z pracodawcą pracują nad znalezieniem nowego zatrudnienia dla osób zwalnianych. Może to być poszukiwanie miejsc pracy w innych, znajdujących się w pobliżu przedsiębiorstwach, szukających specjalistów, ale może to być również pomoc w założeniu własnej działalności gospodarczej.

Outplacement – cel

Podstawowym celem outplacementu jest znalezienie pracy dla jak największej liczby zwalnianych pracowników. W tym celu organizuje się szkolenia, podnoszące kwalifikacje osób w nich uczestniczących, monitoruje się rynek pracy w regionie, zapewnia pomoc psychologiczną. Osoby planujące założyć własną działalność gospodarczą zapoznają się z wadami i zaletami tego rozwiązania, poznają również możliwości, jakie daje samodzielne prowadzenie firmy. Celem outplacementu jest również uniknięcie negatywnych opinii o przedsiębiorstwie, do niedawna zatrudniającym zwalnianych pracowników, które mogłyby zaszkodzić wizerunkowi zakładu i jeszcze bardziej wpłynąć na jego działalność.

Kalkulator outplacement

Aby jak najefektywniej wykorzystać możliwości, jakie daje outplacement Warszawa, dobrze jest skorzystać z dedykowanego kalkulatora. Przy jego pomocy firma, zajmująca się outplacementem będzie mogła określić koszty przeprowadzenia całej operacji. Wystarczy podać podstawowe dane, takie jak ilość zwalnianych osób, stanowiska, jakie zajmują, staż oraz miejsca wykonywania pracy. Na podstawie tak otrzymanych danych przeprowadzona zostanie analiza oraz zaproponowane rozwiązanie, które pozwoli na jak najłagodniejsze przeprowadzenie redukcji zatrudnienia oraz zapewnienie zwalnianym osobom dalszej bezproblemowej egzystencji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here