7 faktów i mitów na temat faktoringu

Na temat faktoringu krąży wiele legend. Niektóre z nich mają pokrycie w rzeczywistości, inne zupełnie do niej nie przystają. Przyglądamy się najpopularniejszym wyobrażeniom dotyczącym tego rodzaju finansowania i sprawdzamy, czy są prawdziwe.

Faktoring jest dostępny tylko dla firm o ugruntowanej pozycji – mit

Z faktoringu równie dobrze skorzystać mogą małe i średnie przedsiębiorstwa, a nawet firmy rodzinne czy start-upy, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem. Dla wielu z nich skorzystanie z faktoringu może być okazją do wypłynięcia na szersze wody. Małe firmy rzadko dysponują wystarczającymi środkami, by w szybkim tempie znacząco zwiększyć swoje moce przerobowe, rzadko też mają zdolność kredytową. W takiej sytuacji faktoring pozwala przystąpić do dużego przetargu i – po wygraniu go – terminowo zrealizować zlecenie.

Faktoring – kliknij i dowiedz się więcej. 

Dzięki faktoringowi mogą poprawić się relacje z kontrahentami – fakt

Faktorant, dzięki uzyskaniu natychmiastowego finansowania, może pozwolić sobie na dłuższe oczekiwanie na spłatę należności. Często pozytywnie wpływa to na stosunki pomiędzy dostawcą i odbiorcą towaru lub usługi i pozwala na kontynuowanie owocnej współpracy mimo przekroczonego terminu płatności.

Faktoring pozwala na szybkie otrzymanie środków – fakt

Przedsiębiorstwo korzystające z faktoringu otrzymuje środki znacznie szybciej, niż firma występująca o kredyt czy szukająca inwestora. Faktor nie będzie prześwietlał faktoranta pod kątem wypłacalności – interesować go będzie wypłacalność kontrahentów. W wielu przypadkach umowa o faktoring może zostać zawarta na pierwszym spotkaniu.

Kredyt jest bezpieczniejszy i mniej skomplikowany od faktoringu – mit

Proces występowania o kredyt może ciągnąć się w nieskończoność, zwłaszcza w przypadku młodej firmy. Banki wymagają zaświadczenia o dochodach i dodatkowych zabezpieczeń. W przypadku faktoringu wszystko jest znacznie prostsze. Co więcej, firmy faktoringowe często zdejmują z faktorantów znaczną część obowiązków związanych z zarządzaniem należnościami.

Aby skorzystać z faktoringu, trzeba mieć stabilną sytuację finansową – mit

Sytuacja finansowa przedsiębiorstwa jest dla faktora mniej interesująca niż np. ciągłość współpracy z kontrahentami. Problemy finansowe nie eliminują firmy starającej się o faktoring pod warunkiem, że jest ona w stanie wykazać, że można spodziewać się rzetelnych spłat należności przez jej klientów.

Faktor z zagranicy jest równie bezpieczny jak krajowy – fakt

Faktorzy, których działalność ma międzynarodowy zasięg, są zrzeszeni w ramach Factors Chain International – organizacji o profilu podobnym do Polskiego Związku Faktorów. Obecność kontrahenta w tym gronie stanowi gwarancję stabilności i wypłacalności firmy w taki sam sposób, jak członkostwo polskiej firmy w PZF.

Wyspecjalizowane firmy faktoringowe oferują więcej niż banki – fakt

Dla banków faktoring stanowi działalność poboczną, zazwyczaj ograniczają się więc do finansowania. Wyspecjalizowane firmy faktoringowe natomiast pomagają w zarządzaniu należnościami, skutecznym egzekwowaniu ich bez wchodzenia na drogę sądową oraz wykazują znacznie większą elastyczność podczas negocjowania umów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here