Rejestracja czasu pracy w przedsiębiorstwie

Każdy zakład pracy zobowiązany jest – w myśl przepisów powszechnie obowiązujących – do rejestracji czasu pracy. Takie zestawienie ma charakter informacyjny. Wynika z niego, ile czasu dany pracownik spędził w pracy. Na tej podstawie możliwe jest skrupulatne wyliczenie należnego mu wynagrodzenia. Ponadto w przypadku, gdy w czasie pracy danego pracownika będą istnieć luki, możliwe będzie dokonanie na tej podstawie odpowiednich potrąceń.

Rejestracja czasu pracy w przedsiębiorstwie może mieć formę papierową bądź elektroniczną. Obecnie odchodzi się od jej utrwalania na kartkach papieru, bowiem systemy informatyczne pozwalają na dokładne i precyzyjne wykonywanie operacji kalkulacyjnych i statystycznych. Takie wyliczenia na własną rękę są nie tylko długotrwałe, ale i czasochłonne. Ponadto w wielu zakładach pracy stosuje się system kart magnetycznych, który wymaga wdrożenia elektronicznej ewidencji czasu pracy. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się być drugi z zaproponowanych systemów, bowiem pozwala na znaczące oszczędzenie czasu, jak również jest optymalny dla środowiska naturalnego – nie wymaga generowania ogromnej ilości makulatury. Elektroniczny rejestr czasu pracy obejmuje dokładny – co do minuty – zakres godzin pracy danego pracownika. Możliwe jest również zaznaczenie w nim osób, które aktualnie przebywają na urlopie wypoczynkowym bądź chorobowym.

Obecnie nie jest konieczne wykupywanie dostępu do drogiego oprogramowania, które pozwala na prowadzenie ewidencji. Każdy może skorzystać z niedrogich narzędzi, które dostępne są online. Takie programy są nie tylko proste i intuicyjne w obsłudze, ale oferują również szeroką funkcjonalność, która stale się poszerza. Rejestracja czasu pracy online w biosys.pl wymaga jedynie podstawowej wiedzy z zakresu kadr i płac. Sprawia to, że każdy pracownik jest w stanie poradzić sobie z obsługą programu. Co ważne, wszelkie obliczenia i kalkulacje mogą być wykonywane automatycznie. Wystarczy wprowadzenie określonego zestawu danych, aby wszystkie rozrachunki zostały wykonane. Możliwe jest również wprowadzenie stawek, które przysługują danym pracownikom za godzinę pracy. Dzięki temu nie jest konieczne samodzielne rozliczanie każdej osoby, która jest zatrudniona w danym zakładzie. W przypadku, gdy zmienią się przepisy obejmujące zagadnienia związane z kadrami i płacami, administrator systemu nanosi odpowiednie poprawki. Dzięki temu osoby korzystające z profesjonalnego systemu kadrowego mają pewność, iż wszystkie wyliczenia odpowiadają aktualnemu stanowi prawnemu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here