Rozwój systemów ERP
Systemy ERP mają długą historię powstania. Pierwsze systemy podobne do tych dzisiejszych systemów ERP, charakteryzowały się tym, że potrafiły już sterować procesami przepływu danych odpowiednich zapasów, towarów danego przedsiębiorstwa w świecie informacji cyfrowych. Pierwsze systemu pojawiły się w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Kolejne modyfikacje programów ERP cechowały się większymi możliwościami statystycznymi oraz prognozowanymi. Również komputery stosowane w tamtych latach nie były aż tak wydajne jak dzisiaj, by obsługiwać i przewidywać aktywność firmy w kolejnych latach jej działalności.
W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku komputeryzacja osiągnęła znakomite wyniki. Procesory stały się wydajniejsze oraz powstały nowe bazy danych, które cechowały się szybkością przetwarzani i przepływu informacji. To pozwoliło na stworzenie pierwszych zasad, reguł, które stały się standardem MRP ( planowanie zapotrzebowania materialnego ). Gospodarka magazynowa mogła więc pójść nieco dalej i rozszerzyć możliwości funkcji w nowych programach planowania zasobów przedsiębiorstwa, które były już znane jako MRP.
W 1989 roku systemy MRP rozwinęły się do klasy MRP 2, zyskujące nowe możliwości planowania. Koszty produkcji zyskały swoje nowe moduły do zarządzania nimi. W tym modelu kilka modułów połączyło się w jeden program. Więc dostęp do zasobów produkcyjnych ( model cyfrowy – baza danych) był tutaj ułatwiony dla każdego przedsiębiorcy. Systemy stały się szybsze i efektywniejsze, co dało firmom również szybkie zarządzanie bazami danych, oraz przepływem informacji magazynowej. Osoby zajmujące się planowaniem, zarządzeniem oraz księgowościom mogły liczyć na szybszą pracę.
W latach 90 światło dzienne ujrzały dzisiejsze systemy klasy ERP. Ten nowy standard umożliwił kolejny krok w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Szybkość komputerów oraz łącz internetowych, pozwoliła na przekształcenie systemów ERP w nowocześniejsze wersje ich programów, czyli systemy ERP 2. Dziś są to programy, które królują wśród kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem, czyli słynnego już systemu ERP ( z ang. Enterprise Resources Planning ).
Porównanie systemów ERP
Porównanie systemów ERP opiera się przede wszystkim na możliwości dodatkowych modułów zarządzania przedsiębiorstwem oraz firm tworzących te oprogramowania, a także szybkością przesyłania informacji i baz danych. Rynek systemów ERP wciąż się intensywnie rozwija, dlatego w ofercie dotyczącej tych systemów możemy znaleźć wiele propozycji programów.
Można się jednak nieco zatracić w palecie ofert jakie oferują firmy w zakresie usprawniania produkcji. Głębsza analiza poszczególnych systemów prowadzi do wniosków, iż większość systemów posiada bardzo porównywalne możliwości i ich funkcjonalność jest bardzo zbliżona.
Co zatem sprawia iż decydujemy się na dany produkt? Marketing? PR? Cena?
Mam nadzieję, że nie bo to bardzo duża i droga inwestycja, która poniekąd będzie wyznaczała kierunek w jakim nasza firma będzie podążać.
Dwa podstawowe modele, które już na wstępie zredukują o połowę nasz wybór to model chmurowy lub stacjonarny. Kolejnym elementem jest wybór pomiędzy systemami zamkniętymi oraz otwartymi. Zamknięte nieco ograniczają swobodę ale są dobrze dopracowane i jeżeli spełniają nasze oczekiwania są dobrym rozwiązaniem.
Z kolei otwarte systemy ERP posiadają mechanizmy oraz strukturę, które są otwarte na nowe funkcjonalności i rozwój przedsiębiorstwa. Takie systemy znakomicie znajdują się w firmach o charakterze produkcji zmiennej, gdzie potrzeba odpowiednio szybko dostosować się do charakteru wykonywanej pracy.
Jak planować produkcję?
Jak planować produkcję ?. Oczywiście za pomocą systemów do zarządzania przedsiębiorstwem ERP. Posiadają one moduł lub moduły, które umożliwiają szybkie, efektywniejsze i kompleksowe nadzorowanie i zarządzanie przepływem, przebiegiem oraz recepturami produkcyjnymi. Programy ERP dla produkcji wspierają również zarządzanie większymi zasobami produkcyjnymi, a także umożliwiają planowanie danej produkcji wraz z zachowaniem potrzebnych harmonogramów.
Podsumowanie – Systemy ERP
Systemy ERP są niezbędnym elementem każdego przedsiębiorstwa, nieważne czy jest ono małe, czy też duże. Programy te są kluczowym elementem przetwarzania informacji w świecie cyfrowym na etapie przyjmowania towaru, po zarządzanie i planowanie nim oraz nadzorowanie całego procesu magazynowego firmy produkcyjnej. W końcowym etapie każdej produkcji, system ERP jest także świetnym narzędziem dla księgowych, ponieważ pozwala wygenerować końcową fakturę za dany produkt dla klienta.