technologia 5G

5G – co to takiego? Jakie zalety kryje ta technologia i w jaki sposób można ją wykorzystać, aby zmienić otaczającą nas rzeczywistość?

Technologia 5G – co to takiego?

Nim przedstawione zostaną niesamowite możliwości oferowane przez technologię 5G, warto na wstępie wspomnieć, na czym to rozwiązanie w ogóle polega. Otóż technologia 5G to niejako kontynuacja bądź rozwinięcie obecnie panującego formatu, czyli LTE (Long Term Evolution). Zatem to swoista sieć telekomunikacyjna piątej generacji, która zapewnia użytkownikom wysoki komfort użytkowania, co z kolei pozwala na wykorzystanie jej w bardzo wszechstronny i uniwersalny sposób. Oczywiście w pierwszej chwili kojarzy się to przede wszystkim z telefonią komórkową lub telewizją online, warto jednak pamiętać, że użyteczność technologii 5G jest znacznie większa. Skoro już wiemy, co to 5G, należy przejść do walorów systemu i możliwości jego wykorzystania.

Rewolucja 5G

Sposoby użytkowania sieci 5G, a także jej główne walory, można podzielić na 3 główne grupy:

  • Masowa łączność pomiędzy wieloma urządzeniami – oczywiście pozwala na to wspomniane wcześniej LTE, ale należy pamiętać, że pod tym względem o wiele większe możliwości gwarantuje 5G. Są one tak szerokie, że pozwala to na rozwój technologii takich jak „machine to machine” czy „internet rzeczy” (IoT). Z łatwością można ze sobą połączyć miliony lub miliardy rzeczy – i to nawet bez ingerencji człowieka. To z kolei gwarantuje zupełną zmianę otaczającej nas rzeczywistości w taki sposób, że stanie się ona bardziej komfortowa i intuicyjna na każdym polu.
  • Najlepsza bezprzewodowa transmisja szerokopasmowa – odnosi się to bezpośrednio do bardzo wysokiej prędkości działania sieci, szybkość transmisji danych jest oczywiście znacznie wyższa niż w przypadku LTE. Dzięki temu nie musisz czekać na załadowanie filmu online, a nawet ogromne pliki pobierzesz zaledwie w moment.
  • Znakomita łączność niemal bez żadnych opóźnień – opóźnienia w działaniu sieci często kojarzą się np. z gamingiem, gdzie ich wystąpienie może skutkować obniżeniem komfortu rozgrywki czy nawet przegraną. W 5G są one na minimalnym poziomie, dla przeciętnego użytkownika z pewnością będą zupełnie nieodczuwalne. Ponadto aspekt ten jest bardzo istotny także w znacznie szerszym zastosowaniu, tj. np. przy robotyce przemysłowej, bezpiecznych sieciach transportowych, opiece medycznej czy zdalnym przeprowadzaniu zabiegów – dzieje się tak dlatego, iż możliwa staje się właściwie pełna kontrola w czasie rzeczywistym.

Technologię 5G można wykorzystać w wielu miejscach i przy różnych okolicznościach. Pozwala ona np. na stworzenie inteligentnych osiedli, miast, domów, szkół, pojazdów – wszystko dzięki niesamowitej prędkości działania, niskim opóźnieniom oraz powszechności tej sieci, która już wkrótce nastąpi. To z kolei sprawia, że cała przestrzeń publiczna stanie się przyjemniejsza i przede wszystkim bezpieczniejsza dla całego społeczeństwa.

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że technologia 5G z pewnością zrewolucjonizuje naszą rzeczywistość. Możliwości jej wykorzystania jest wiele i jedynie kwestią czasu jest, kiedy nowoczesne rozwiązania związane z 5G na stałe zagoszczą w naszym życiu.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here