Laserowa czy atramentowa

Uwielbiasz robić zdjęcia? Fotografia to Twoja pasja, którą chcesz się dzielić z innymi? Abyś mógł pochwalić się efektami swojej pracy, poza aparatem i obiektywami, na Twojej liście zakupów powinna znaleźć się również drukarka do zdjęć. Jaka będzie najbardziej odpowiednia?

Do wyboru, do koloru

Decydując się na zakup drukarki do zdjęć, wybierać możemy nie tylko spośród wielu światowej klasy marek, możemy również dobrać sprzęt pod kątem materiałów eksploatacyjnych. Wśród nich wyróżnić możemy:

  • drukarki atramentowe – obraz powstaje z „płynu” zawartego w pojemnikach
    z tuszami, jest ich zazwyczaj kilka, co przekłada się na piękny i dobry jakościowo obraz;
  • drukarki laserowe – tutaj źródłem obrazu jest kartridż z proszkiem – zwiększa możliwości urządzenia pod względem ilości wydruków;
  • profesjonalne drukarki do zdjęć – to rozwiązanie dla specjalistycznych fotolabów;
  • mini drukarka do zdjęć – pozwala na uzyskanie natychmiastowego efektu, podobnie jak popularne przed laty Polaroidy.

Wybór, jak widać, jest spory. Zależy nie tylko od naszych preferencji, ale też ekonomii drukowania i zasobności portfela. Dla ułatwienia sugerujmy skupienie się na pierwszych dwóch grupach produktów, które są najpopularniejsze w domowym zastosowaniu.

Drukarka atramentowa

To najczęściej spotykane w naszych domach urządzenie do drukowania. Co ważne – daje miłośnikom fotografii największe pole do popisu. Przy zakupie warto zainteresować się modelami opisanymi dodatkowo słowem „photo”. Posiadają one zazwyczaj większą ilość tuszy (od 4 do nawet 8), co ma duży wpływ na jakość wydruku (przejścia tonalne na zdjęciach będą świetnej jakości).

Rzecz na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia to formaty jakie obsługuje. Dobrze, by umożliwiały wydruki w tradycyjnym dla fotografii formacie 10×15, ale też większe zdjęcia, przykładowo A3. Przydatna jest również przystawka umożliwiająca drukowanie na płytach CD (na tych nośnikach najczęściej przechowujemy
i przekazujemy dalej zdjęcia, a tematyczny nadruk w postaci jednej z fotografii ułatwi archiwizację i jest przyjemny dla oka).

Drukarka laserowa

Jest zdecydowanie bardziej oszczędnym urządzeniem o większej wydajności i mniejszych kosztach eksploatacji. Niestety, zdjęcia wydrukowane przy jej użyciu, nie zawsze dorównują jakością tym powstałym przy użyciu drukarki atramentowej. Spowodowane jest to  materiałem, który jest wykorzystywany do wydruku. W przypadku drukarki laserowej jest to proszek zmagazynowany w kartridżach. Przekłada się to  na jakość wydruku i fotografii, która jest bardziej „kontrastowa” – przejścia między kolorami są mniej płynne, nie tonalne. Innym minusem drukarki laserowej jest jej mniejsza rozdzielczość, która również przekłada się na gorszą jakość powstałego obrazu. Warto również zwrócić uwagę na materiał na jakim drukujemy. Aby zdjęcia przetrwały przez lata i były dobrej jakości, powinny być drukowane na specjalistycznym papierze fotograficznym. O ile w przypadku drukarki atramentowej jego użycie jest wskazane, o tyle drukarki laserowe niekoniecznie współpracują z papierem o większej gramaturze.

Oczywiście rynek urządzeń drukujących cały czas się rozwija i niektóre z nowych drukarek laserowych, używane z odpowiednim papierem, pozwalają na wydrukowanie fotografii  o bardzo wysokiej jakości.

Argumentem przemawiającym za stosowaniem drukarki laserowej do zdjęć jest również ich wydajność. Jeśli od perfekcyjnej jakości bardziej liczy się dla nas ilość  i ograniczenie kosztów, drukarka laserowa będzie idealnym rozwiązaniem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here