Koniec roku dla każdego z nas jest dobrą okazją do załatwienia zaległych spraw, uporządkowania dokumentów czy ustalenia noworocznych postanowień.

Dla przedsiębiorców ostatnie dni grudnia to czas, w którym na pierwszy plan wchodzi inwentaryzacja. Czym ona w ogóle jest? Inwentaryzacja to czynności rachunkowe  zmierzające do sporządzenia spisu z natury towarów  i ich pochodzenia na określony dzień. Inwentaryzacja polega na tym, że  ustalamy za pomocą spisu faktycznego stan wszystkich towarów, jak też wyjaśniamy różnice pomiędzy stanem stwierdzonym podczas inwentaryzacji (rzeczywistym) a stanem wynikającym z dokumentów magazynowych. To tyle teorii. W praktyce wygląda to tak, że musimy przejść się po całym magazynie i to co zliczymy porównać z tym co powinniśmy w rzeczywistości na tym magazynie mieć. Samego liczenia na pewno nie ominiemy i żaden program za nas tego nie zrobi. Ale w dobrym programie do wystawiania faktur z magazynem będziemy mieli informację ile danego towaru powinniśmy mieć. Po wprowadzeniu stanu faktycznego szybko widzimy, które towary są zgodne z tym co jest na dokumentach magazynowych, czego brakuje, a czego, co się rzadko zdarza, mamy za dużo. Oczywiście problemu z produktami, których ilości się zgadzają nie ma ale co z pozostałymi? W ogóle skąd mogę te różnice się pojawić?

Różnice te głównie wynikają  z dwóch następujących powodów:

  1. Naturalnych czyli takich jak np. wysychanie, ulatnianie się, przeterminowanie danego towarów,
  2. Ludzkich czyli wszelkich nadużyć i błędów popełnionych przez pracowników. Zaliczamy do nich np. kradzieże, celowe błędne zaniżenie bądź zawyżenie towaru, niedokładny pomiar.

Różnice te oczywiście trzeba jakoś uzasadnić. Oczywiście nie zawsze będziemy w stanie jednoznacznie stwierdzić skąd wzięła się jakaś różnica a dotyczy to przede wszystkim celowego działania człowieka.

Po wykonaniu wszystkich tych czynności zatwierdzamy inwentaryzację i w programie do faktur stany nam się uaktualnią do stanów obecnych.

Podsumowując dobry program do faktur usprawnia inwentaryzację dzięki czemu możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu, posiada możliwość wydrukowania arkuszów spisowych czy też gotowej inwentaryzacji  a także pomaga na podstawie dokumentów magazynowych ustalić przyczyny różnic w towarach choć czasami przyczyny te będą hipotetyczne.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here