Joga – jak ją uprawiać, by unikać kontuzji?

0
638

Choć joga powszechnie jest kojarzona z bezpiecznym rodzajem aktywności fizycznej, z której korzyści może czerpać każdy, to nie oznacza to, że podczas jej uprawiania nie można doznać kontuzji. Niestety, niektóre z urazów mogą być nawet dość brzemienne w skutkach – dlatego nigdy nie należy lekceważyć zaleceń trenerów, a także roli dobrej rozgrzewki. Co robić, by ich uniknąć?

Joga wymaga skupienia i dokładności

Jeśli zabierasz się  za uprawianie jogi, to musisz mieć na uwadze, że aby uniknąć kontuzji i urazów, musisz przez cały czas zajęć utrzymywać najwyższe skupienie – w przeciwnym razie niedokładne wykonywanie asany łatwo mogą doprowadzić do naciągnięcia mięśnia, upadku czy nawet poważniejszych konsekwencji. Bardzo ważne jest utrwalenie właściwych nawyków już od samego początku, bowiem miesiącami czy nawet latami niepoprawne wykonywanie asan może stopniowo prowadzić do gromadzenia się napięć i stanów zapalnych w pewnych obszarach ciała i dopiero po czasie dać rezultaty w postaci bólu i trudności z poruszaniem się. Dlatego już od samego początku warto postawić na dobrego nauczyciela. Co jeszcze można zrobić, by bezpiecznie ćwiczyć?

Warto postawić na wygodne i dopasowane ubrania oraz wyposażenie. Dobra yoga mat, oddychające i przylegające do ciała ubrania – tylko tyle i aż tyle potrzebujesz, by trenować bez zastanawiania się nad tym, czy się pośliźniesz oraz bez rozpraszania się trudnościami w oddawaniu ciepła przez skórę. Niby niewiele, ale może mieć ogromny wpływ na Twoje bezpieczeństwo.

Bardzo ważne są również odpowiednie rozgrzewki, a także unikanie pośpiechu podczas wychodzenia i wychodzenia z pozycji. W każdym momencie wykonywania ruchu musisz mieć nad nim kontrolę, jak również panować nad emocjami, by odpowiednio wolno rozpoczynać i kończyć kolejne pozycje. To pozwoli uniknąć bólu i dotkliwych naciągnięć i skurczów. W tym miejscu nie sposób również wspomnieć o skromności – jeśli nie masz doświadczenia pozwalającego na wykonanie danego asana, to szczerze się z tym pogódź i nie forsuj nadmiernie organizmu.

W Jodze ważna jest rozmowa!

Choć same zajęcia i ćwiczenia wykonuje się w milczeniu i pełnej koncentracji, to mimo wszystko warto dbać o rozmowę ze swoim instruktorem, podczas której wyjaśnisz mu stan swojego zdrowia, przebyte urazy, jak również dzielić się tzw. feedbackiem własnego organizmu. Tylko wtedy będziecie w stanie dopracowywać technikę i wprowadzać niezbędne zmiany – tak, by zajęcia nie narażały Twojego zdrowia, ani nie sprawiały Ci bólu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here