podłoga

 

Która podłoga lepsza – jasna, czy ciemna? Która łatwiej utrzymać w czystości, a która posłuży nam na dłużej? Obie zachwycają, dlatego tym trudniej podjąć decyzję. Jeśli stoisz przed dylematem wyboru podłogi, zapraszamy do artykułu, w którym zebraliśmy wszystkie przysłowiowe „za i przeciw”.

Podłoga jasna kontra ciemna – czy warto je porównywać?

Odpowiedź na to nurtujące wielu pytanie sprowadza się do prozaicznego „to zależy”. Zależy głównie od stylu życia, ilości (i wieku) domowników, a nawet samego miejsca zamieszkania. Zarówno jasna, jak i ciemna ma swoją zalety i wady. Te utrzymane w tonacjach czerni i szarości prezentują się niezwykle elegancko i stanową świetną podstawę do ekskluzywnych aranżacji. Decydując się na gładkie, błyszczące ciemne kafelki trzeba, liczyć z dość wyraźnie widocznymi zabrudzeniami (szczególnie pod słońce). Niekoniecznie sprawdzą się, jeśli w domu obecne są gubiące sierść psy. Nieco lepiej w tym zestawieniu wypadną grafitowe kafelki, które dzięki  matowemu wykończeniu znacznie łatwiej będzie utrzymać w czystości. Podobnie panele podłogowe typu ciemny dąb – co prawda wymagają pielęgnacji, jednak ich ekskluzywny wygląd zdecydowanie wynagradza wszelkie niedogodności.

Jasne płytki i panele to idealne propozycje do niedużych wnętrz. Pomagają optycznie powiększyć przestrzeń, jednocześnie nadając mu stylu. Wśród najbardziej pożądanych modeli królują te nawiązujące do minimalistycznych koncepcji. Pomimo pozornej prostoty te wyglądają efektownie, szczególnie jeśli chodzi o aranżacje w stylu skandynawskim. Czy widać zabrudzenia? Jak wszędzie. Faktem jest, że są na tyle uniwersalne, że z łatwością dopasujemy do nich meble i dodatki.

A więc czym się kierować przy wyborze?

Najlepiej jakością, bo to właśnie ona ma zasadniczy wpływ na nasze zadowolenie. Znacznie bardziej niż kolorowi, zalecamy przyjrzeć się klasie ścieralności, która jest odpowiedzialna za trwałość wybranego materiału. Im wyższa, tym dłużej będzie nam dane cieszyć się efektowną posadzką. Najważniejsze, by była dostosowana do przeznaczenia pomieszczenia – inne rozwiązania dedykowane są sypialniom, czy salonom, co innego sprawdzi się w kuchni. Wybierając materiał na posadzkę do łazienki, należy sprawdzić, czy wykazuje właściwości antypoźlizgowe. Innym ważnym czynnikiem jest nasiąkliwość, która ma znaczenie w pomieszczeniach o dużej wilgotności.

Oprócz trwałości dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy wybrany materiał jest odporny na zabrudzenia. W pomieszczeniach częściej i intensywniej użytkowanych lepiej zrezygnować z całkowicie gładkich płytek, czy paneli. Znacznie lepiej sprawdzą się delikatne printy imitujące kamień, marmur, czy naturalne drewno, które można znaleźć na https://www.bricomarche.pl/. Bez względu na to, czy jasne, czy ciemne, delikatne desenie dyskretnie maskują wszelkie niedogodności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here