Ekrany ramowe do kina domowego

Po projektory multimedialne oraz dedykowane do nich ekrany ramowe sięgamy coraz częściej i chętniej. Urządzenia te okazały się bowiem idealne w aranżowaniu tak zwanego kina domowego. Pozwalają odwzorować atmosferę panującą w zwykłych kinach studyjnych, gwarantując przy tym seans najwyższej jakości. Poniżej dokonujemy przeglądu dostępnych ekranów ramowych, czyli jednych z najchętniej wybieranych typów ekranów do kina domowego. Podpowiemy – jak wybrać ekran ramowy, na jakie cechy dostępnych ekranów zwrócić uwagę w czasie wizyty w sklepie oraz w czym tkwi ich wyjątkowość.

O specyfice ekranów ramowych – słów kilka

Wybór ekranu do kina domowego nie jest zadaniem łatwym ani zupełnie prostym. Należy uwzględnić wiele czynników, mogących mieć wpływ na to czy dany ekran będzie się nadawał do wykorzystania, czy też nie. Ważny jest jego rozmiar, proporcje oraz sposób montażu. Ponadto, ważny jest podział na ekrany stacjonarne i ruchome, które można swobodnie rozstawiać i składać, gdy jest taka potrzeba. Od razu jednak pragniemy stwierdzić, że za najkorzystniejsze uchodzą ekrany ramowe. Dlaczego?

Przyczyn tego jest wiele. Przede wszystkim – warto rozpocząć od kwestii płaskości samego ekranu. Wbrew pozorom, nie wszystkie ekrany są w identycznym stopniu płaskie oraz nie każdy z nich jest na tyle sztywny, by utrzymywać powierzchnię projektową przez cały czas w stanie nienaruszonym. Przykładowo, ekrany rozwijane mają wyraźną tendencję do odkształcania się z czasem. W rezultacie – im dłużej i częściej ich używasz, tym gorszej jakości będą prezentowane na nich obrazy.

Dlatego o wiele korzystniejszym wyborem są ekrany ramowe. Ich powierzchnia jest całkowicie płaska przez cały okres użytkowania. Są odporne na takie odkształcenia jak: falowanie, powstawanie wgnieceń i wypukłości. Dzięki zastosowaniu specjalnego mechanizmu naciągającego wszystkie cztery kąty ekranu są maksymalnie napięte, co zapobiega powstawaniu nawet najmniejszych zniekształceń.

Kluczowa jest pod tym względem rama zastosowana w interesującym cię ekranie. Oprócz utrzymywania odpowiednio naciągu, są także skonstruowanie w sposób poprawiający kontrast wyświetlanych treści. Wewnętrzne kąty odbijają światło ku bokom, a nie wprost do oczu widzów. Ponadto, wygląd ram jest stosunkowo neutralny – wkomponowuje się zarówno w otoczenie, jak i w prezentowane na nim treści.

Najważniejsze kryteria w czasie wyboru ekranu ramowego

Ekrany ramowe do kina domowego w Twoim salonie powinny być na najwyższym poziomie. Przeglądając dostępne, warto zwrócić uwagę między innymi na zastosowany materiał, z którego ekran został wykonany. Polecamy przede wszystkim materiały pochłaniające oświetlenie sufitowe, które zagwarantują najwyższy poziom nasycenia barw oraz optymalny kontrast. Niektóre spośród dostępnych materiałów pomagają dodatkowo wyrównać kontrast, sprawdzając się lepiej niż zwykłe ekrany białe, matowe.

Warto też upewnić się, czy w ekranie zastosowano warstwy optycznie filtrujące, które niwelują oddziaływania światła padającego z różnych źródeł w danym pomieszczeniu. By wyeliminować zjawisko przenikania światła, warto natomiast wybierać ekrany podszyte czarnym spodem.

Rama w dostępnych kranach ramowych może mieć różny rozmiar. Jeśli zależy ci, by dobrze się prezentowała w zestawieniu z resztą pomieszczenia, warto wybierać ramy cieniutkie – o szerokości ok. 0,5 cm. Ponadto, polecamy ekrany z ramą aluminiową – wyjątkowo odporną na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe oddziaływanie wilgoci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here