Do czego wykorzystać Raspberry Pi?

0
3448

Kupiłeś lub dostałeś którąś z wersji płytki Raspberry Pi, ale nie masz pomysłu na projekt z jej wykorzystaniem? Na szczęście w dobie Internetu możesz zainspirować się jedną z wielu propozycji dostępnych w sieci. Sprawdź, jakie ciekawe zastosowania można znaleźć dla minikomputera Raspberry Pi.

Osobisty minikomputer

Raspberry Pi wyposażone jest w szereg przydatnych komponentów i funkcji: można wśród nich wymienić szybki procesor, stosunkowo dużą ilość pamięci RAM, porty USB czy obsługę połączeń bezprzewodowych WiFi i Bluetooth. Wszystkie te cechy sprawiają, że płytka może doskonale sprawdzić się jako ekwiwalent zwykłego domowego komputera. Wystarczy podłączyć do niej odpowiedni wyświetlacz, a także urządzenia peryferyjne takie jak klawiatura, mysz czy głośniki, następnie zaś zainstalować pożądany system operacyjny (na przykład Windows lub Linux). Tak przygotowany sprzęt umożliwia przeglądanie sieci, granie w proste gry, programowanie, korzystanie z pakietów typu office czy oglądanie filmów i zdjęć oraz słuchanie muzyki.

Centrum multimedialne

Raspberry Pi znakomicie nadaje się do przekształcenia w domowe centrum rozrywki. Możesz w tym celu wykorzystać na przykład takie oprogramowanie, jak Kodi. Po instalacji i skonfigurowaniu będziesz mógł użyć płytki do oglądania filmów i seriali z sieci lub platform streamingowych, słuchania muzyki czy przeglądania zdjęć. Można również przerobić płytkę tak, by pełniła funkcję modułu smart TV, który rozszerzy funkcjonalność Twojego telewizora i umożliwi Ci korzystanie z niego w takich celach, jak oglądanie materiałów z Netflixa czy YouTube. 

Układ logiczny w systemie automatyki domowej

Minikomputer, zwłaszcza tak wydajny i wielofunkcyjny jak Raspberry Pi, doskonale sprawdzi się jako układ logiczny sterujący systemem automatyki domowej. Po podłączeniu elementów zewnętrznych, na przykład ekranu i klawiatury, oraz zaprogramowaniu w odpowiedni sposób, można z poziomu płytki kontrolować działanie wszystkich części instalacji. Twój system smart home praktycznie nie będzie miał ograniczeń: w zależności od elementów, jakie do niego podłączysz, będziesz mógł sterować oświetleniem (z pomocą inteligentnych żarówek i przełączników), urządzeniami sieciowymi (wykorzystując inteligentne wtyczki), roletami i zamkami (przy pomocy odpowiednich modułów), a także ogrzewaniem, monitoringiem, czujnikami bezpieczeństwa czy multimediami (na przykład podłączając do instalacji inteligentne głośniki). Natomiast dodanie inteligentnego asystenta umożliwi Ci kontrolowanie działania systemu poprzez wydawanie poleceń głosowych. Taki układ może być niemal dowolnie modyfikowany i rozbudowywany, dlatego nie tylko stanowi dużą pomoc i ułatwienie w codziennych czynnościach, ale również gwarantuje świetną zabawę podczas tworzenia.

Kamera z niezwykłymi możliwościami

Płytka Raspberry Pi może zostać połączona ze specjalistycznymi modułami kamer. W połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem, umożliwiają one nagrywanie filmów i robienie zdjęć, które trudno byłoby wykonać przy pomocy sprzętu dostępnego na co dzień (na przykład w smartfonie). Możliwe jest między innymi nagrywanie szerokokątne, monochromatyczne, nagrywanie obrazu termowizyjnego, tworzenie time lapse’ów, filmowanie nocnego nieba czy animacja poklatkowa, a także wiele innych opcji. Szeroki wybór kamer i obiektywów dla Raspberry Pi znajdziesz na stronie botland.com.pl/pl/.

Własny dysk w chmurze

W połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem oraz nośnikiem pamięci, Raspberry Pi może stworzyć Twój własny dysk sieciowy. Umożliwi on przechowywanie plików o dużej objętości, a także odtwarzanie multimediów bezpośrednio z przeglądarki. By zrealizować ten projekt, możesz skorzystać na przykład z oprogramowania ownCloud. Natomiast funkcję nośnika pamięci może pełnić zewnętrzny dysk HDD lub SSD, a nawet karta SD lub pendrive o wystarczająco dużej pojemności.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here