Do czego używa się systemów MES

Systemy MES to rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w zakładach produkcyjnych i służy do monitorowania i zarządzania produkcją. Zastosowanie tego rodzaju systemów informatycznych niesie ze sobą zróżnicowane korzyści, ale najważniejsza jest większa kontrola nad procesem produkcji, a co za tym idzie – lepszy model zarządzania.

Jak działają systemy MES?

System MES to złożona struktura, która opiera się na działaniu urządzeń monitorujących i specjalistycznego oprogramowania. Urządzenia zewnętrzne systemu zbierają informacje z maszyn na każdym etapie i w każdym segmencie produkcji. Następnie te informacje łączone są w jedną całość i przetwarzane przez odpowiednie oprogramowanie. Pozwala to na osiągnięcie pełni kontroli nad procesem produkcji, niezależnie od poziomu jego skomplikowania.

Dzięki tego rodzaju systemom możliwe jest osiągnięcie natychmiastowego sygnału zwrotnego z każdego etapu produkcji. Dzięki temu można osiągnąć dwie korzyści. System pozwala na szybsze i bardziej efektywne podejmowanie decyzji w sytuacjach krytycznych – w których ciągłość produkcji jest zagrożona. Dzięki niemu można również dokonywać bardziej złożonych i długoterminowych analiz, pozwalających na usprawnienie procesu, jako całości.

W jaki sposób system MES pomaga w monitorowaniu produkcji?

System mes informacje zebrane ze wszystkich odcinków procesu produkcyjnego pozwala połączyć w jedną całość. Są one pokazywane w formie odpowiednich wizualizacji, tak że personel odpowiedzialny za zarządzanie może na bieżąco podejmować odpowiednie kroki. Ma to zastosowanie na przykład podczas różnego rodzaju przestojów w procesie produkcji. Dzięki systemowi MES można od razu ustalić ich przyczyny, co pozwala na szybsze wyeliminowanie ich.

Oprócz tego system zarządzania produkcją ułatwia bardziej długoterminowe działania. Dzięki niemu można mieć na przykład o wiele łatwiejszy dostęp do analiz procesu produkcyjnego i jego efektywności w dowolnych okresach czasu. Uzyskuje się tak możliwość planowania długofalowych strategii.

Zalety stosowania systemów MES

Systemy MES nie tylko informują o przestojach na różnych etapach procesu produkcyjnego, ale również o ich przyczynach. Dzięki temu personel zarządzający może interweniować o wiele skuteczniej zarówno w kwestii usunięcia przestoju, jak i niedopuszczenia do jego powstawania w przyszłości.

Systemy zarządzania produkcją pozwalają na zwiększenie produktywności w danym zakładzie. Dzięki zwiększeniu tempa produkcji, oraz niedopuszczeniu do powstawania przestojów przedsiębiorstwo osiąga większe zyski.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here