Strategia obsługi klienta

W dzisiejszych czasach firmy muszą podejmować niezliczoną liczbę działań, które ostatecznie mają doprowadzić do wzrostu rozpoznawalności marki oraz sprzedaży. Jednakże marketing i działania sprzedażowe nie sprawią, że klient zostanie z marką przez wiele lat. Zapewnić to może jednak profesjonalna obsługa kupujących. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak zwiększyć satysfakcję klienta, aby cieszyć się jego lojalnością.

Strategia obsługi klienta to podstawa

Logistyczna obsługa klienta polega na zapewnianiu konsumentom satysfakcji, zaczynając od etapu składania zamówienia, a kończąc na otrzymaniu produktu. Celem takich strategicznych działań w obszarze obsługi jest również budowanie i podtrzymywanie relacji z klientem przez jak najdłuższy czas. W związku z tym każda firma powinna postawić przed sobą zadanie stworzenia profesjonalnej obsługi obejmującej m.in.: przyjmowanie zamówień, komunikację z klientem, punktualną dostawę, jakość oferty, gwarancję oraz wyjaśnianie ewentualnych niedogodności. Warto również zdecydować, jaki element obsługi będzie wyróżniać firmę na tle innych.

Kompleksowa obsługa kluczem do zadowolenia klienta

Pamiętaj, że profesjonalna obsługa konsumenta nie kończy się wraz z dokonaniem wpłaty pieniędzy przez kupującego. Na standard obsługi składa się wiele czynników, np.: kontakt z firmą, czas dostawy czy zasady reklamacji. Bardzo ważnym etapem zarządzania obsługą jest również pomiar zadowolenia klienta, który możesz wykonać poprzez zwrócenie do niego z prośbą o wystawienie opinii. Taką prośbę warto umotywować tym, że zależy Ci na stałym rozwoju Twojego przedsiębiorstwa, dlatego prosisz, aby podzielił się swoim zdaniem. W ten sposób pokażesz klientowi, że zależy Ci na jego zadowoleniu i zbudujesz z nim więź.

Pozyskiwanie opinii – dlaczego jest takie ważne?

Korzyści wynikających z dużą liczbą opinii jest co najmniej kilka. Jedną z nich wymieniliśmy wyżej, a chodzi o budowanie relacji z klientem poprzez pokazanie mu, że liczy się dla Ciebie jego zdanie. Dzięki ocenom i komentarzom nabywców dostajesz informację, co dobrze funkcjonuje w Twojej firmie, a co należałoby poprawić, aby zwiększyć zadowolenie konsumentów. Oprócz tego opinie stanowią społeczny dowód słuszności. Aż 97% konsumentów sprawdza oceny i czyta komentarze innych użytkowników o firmie, z której usług planuje skorzystać. Social media czy profil w Google Moja Firma są dla nich źródłem wielu przydatnych informacji o poziomie obsługi klienta oraz jakości produktów bądź usług. Dlatego tak ważne jest odpowiadanie na pozostawione opinie, ponieważ tylko wtedy potencjalny klient może zobaczyć, że firma słucha konsumentów i zależy jej na dobrej relacji z nimi.

Jak zautomatyzować proces obsługi klienta?

Obsługa klienta to czasochłonny proces, dlatego warto pomyśleć o jego automatyzacji. Na rynku powstaje coraz więcej narzędzi wspierających biznesy. Jednym z nich jest Rating Captain, czyli wrocławska aplikacja do pozyskiwania opinii od klientów. Rating Captain posiada oczywiście szereg innych funkcjonalności, z których najciekawszymi są: audyt opinii na różnych portalach opiniotwórczych, panel zaawansowanych statystyk, a także widgety z ocenami i komentarzami, które można wyświetlać na stronie internetowej. Na uwagę zasługuje również analiza sentymentu wypowiedzi klientów, co w przypadku niezadowolonego kupującego ułatwia mediację. Skoro mowa o mediacji, to warto również wykorzystać kupony rabatowe, które mogą przyspieszyć zakończenie kłopotliwej sytuacji pomiędzy firmą a klientem. Dzięki wiedzy, którą dostarczy Ci to jedno narzędzie, będziesz w stanie zyskać przewagę konkurencyjną i oczywiście zwiększyć sprzedaż. Dlatego nie zwlekaj i przetestuj aplikację przez 14 dni za darmo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here