Profesjonalne prowadzenie działań marketingowych dla firmy opiera się nie tylko na posiadaniu strategii, ale także i budżetu na promocję. Dziś za większość aktywności należy zapłacić. Darmowy marketing w praktyce nie istnieje, a nawet jeśli są jakieś działania, które można podjąć, zazwyczaj nie są one efektywne. Stąd też każdy przedsiębiorca myślący poważnie o promocji powinien opracować budżet marketingowy. Pozwoli to zapanować nad wydatkami oraz realizować wcześniej przewidziane działania. Zobacz, jak zaplanować budżet marketingowy dla firmy.
Co powinien uwzględniać budżet marketingowy?
Wydatki na reklamę i marketing spisane w budżecie muszą uwzględniać nie tylko koszty reklam czy zakupu materiałów promocyjnych. Ważne jest również w nim uwzględnienie wynagrodzenia osób pracujących w dziale marketingowym, podwykonawców np. agencji interaktywnych, opłat za dostęp do Internetu, telefony, oprogramowanie potrzebne do wykonywania danych czynności np. Photoshop, narzędzi wspierających działania marketingowe np. aplikacji do wysyłki mailingu czy monitoringu sieci, koszty badań marketingowych i analizy rynku id.
Jak duży powinien być budżet na marketing w firmie?
Wysokość budżetu marketingowego jest sprawą indywidualną każdej firmy. Wydawaną kwotę należy uzależnić od wielkości rynku, na którym chce się promować, grupy docelowej, możliwości finansowych firmy, branży, w jakiej działa przedsiębiorstwo oraz formy prowadzonych działań marketing (of-line/on-line).
Jak podzielić budżet marketingowy?
Dobre praktyki, a dokładnie te zdefiniowane przez Jaya Conrada Levinsona mówią, aby budżet marketingowy podzielić na trzy części. Pierwsza części w wysokości 10% powinna być skierowana na rynek uniwersalny, który jest najszerszy, a jednocześnie generuje najmniejsze przychody. Zalicza się do niego wszystkie osoby, które mogą mieć bezpośredni kontakt z marką. Kolejną część budżetu marketingowego w wysokości 30% kieruje się do zsegmentowanej już grupy odbiorców, wyciągniętej z pierwszego uniwersalnego rynku. Odpowiadają oni profilowi firmy i wstępnie zainteresowani ofertą matki. Ostatnia część budżetu, czyli 60% powinna być wydawana na dotychczasowych lub nowych klientów, którzy stale dokonują zakupów lub korzystają z usług przedsiębiorstwa.
Opracowując budżet marketingowy, warto również dokonać podziału na działania prowadzone w Internecie oraz poza nim. Warto przy tym punkcie zastanowić się, na jakich działaniach nam bardziej zależy i w jaki sposób chce się kontaktować z klientami i kontrahentami. Obydwie pule nie muszą być równe.
Elementy budżetu marketingowego
Oprócz tego, na co przeznacza się środki z budżetu marketingowego, w planie należy również uwzględnić i inne elementy. Ważne są ramy czasowe, w których będą podejmowane działania. Pozwoli to na wcześniejsze zaplanowanie całego przedsięwzięcia i gwarantuje, że będzie miało szanse się ono powieść. Jeżeli poważnie myśli się o promocji nie można wydatków na reklamę zatwierdzać z dnia na dzień.
W budżecie warto również uwzględnić zasoby, czyli środki, jakie się posiada. Mowa tu nie tylko o finansach, ale i zasobach ludzkich. Dobrze jest określić zasoby na podstawie analizy rynku. Wpisywanie na zasadzie, że tak mi się wydaje może prowadzić do dużych problemów, np. niedoszacowania kosztów wydruku folderów reklamowych czy też nie uwzględnieniu, że do organizacji eventu będą potrzebne dwie, a nie jedna osoba.
Jak stworzyć budżet marketingowy?
Pierwszym działaniem przy tworzeniu budżetu marketingowego jest ustalenie priorytetów. Nie można planować np. uruchomienia kampanii AdWords, nie posiadając strony, na którą chce się kierować ruch. Kolejnym zadaniem jest pozyskanie wstępnych ofert od mediów, firm reklamowych i innych usługodawców. Badanie rynku pozwala na oszacowanie, ile będą kosztować poszczególne działania. Przy konstrukcji budżetu marketingowego dobrze jest też pomyśleć o rezerwie finansowej, która może być wykorzystana na niespodziewane wydarzenia lub też wydana na powtórzenie udaje kampanii.