Odpowiednia aranżacja pomieszczenia kuchennego wymaga nie tylko przygotowania ścian i podłogi, ale również rozplanowania mebli oraz wszystkich najważniejszych sprzętów, bez których nie wyobrażamy sobie gotowania.

Oczywiście dobór konkretnych sprzętów uzależniony jest od naszych potrzeb, a także budżetu, którym dysponujemy. Warto więc podzielić je na dwie kategorie – urządzenia niezbędne, a także dodatki, bez których ewentualnie moglibyśmy się obejść. Takie zaplanowanie wydatków pozwoli nam utrzymywać budżet w ryzach i wybrać rozwiązania optymalne. W niniejszym tekście zajmiemy się obiema kategoriami.

Piekarnik elektryczny

Zaczynamy od urządzenia, bez którego nie może obejść się żadna kuchnia. Dzięki niemu jesteśmy w stanie przygotować wiele potraw – mięsa, ciasta, ryby, warzywa etc. Co ważne, na rynku znaleźć można wiele modeli piekarników, które dostosowane są pod względem konkretnych parametrów pracy, a także obsługiwanych technologii i dodatków, zwiększających komfort gotowania.

Oczywiście na wstępie należy zastanowić się, czy interesuje nas piekarnik samodzielny czy może zintegrowany z płytą grzewczą. Drugie rozwiązanie wydaje się być bardziej ekonomiczne, jednak modele oddzielne zapewniają nam więcej możliwości montażu.

Decydując się na zakup piekarnika elektrycznego, powinniśmy sprawdzić przede wszystkim jego moc przyłączeniową. Im urządzenie mocniejsze, tym sprawniejsze będzie jego grzanie. Oczywiście cały czas na uwadze musimy mieć pobór energii, dlatego dla osób rzadko gotujących lub mieszkających w pojedynkę, zaleca się zakup piekarnika o mocy od 2 do 3 kW. Modele mocniejsze przydadzą się wszystkim miłośnikom częstego i intensywnego pieczenia.

Wpływ na poziom poboru prądu ma również klasa energetyczna. Im jest ona wyższa, tym mniej energii jest zużywane. Najwyższą klasą jest A+++, potem A++, A+, A i aż do D.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Bardzo ważne są wszelkie obsługiwane funkcje, które określają zakres możliwości interesujących nas piekarników. Na co możemy liczyć?

  • Programy grzania – najczęściej jest ich co najmniej kilka. Wśród nich wymienić możemy termoobieg, grzanie dolne, górne oraz kompleksowe. Niektóre piekarniki posiadają także osobny program odpowiedzialny za rozmrażanie produktów. Do tego wszystkiego należy dodać również funkcję grilla oraz mikrofali.
  • Podział komór – spotykany przede wszystkim w nowych urządzeniach dobrej jakości. Pozwala na przyrządzenia różnych potraw na konkretnych poziomach – panują w nich osobne temperatury, wiele piekarników posiada także dodatkowe zabezpieczenia przez przenikaniem zapachów.
  • Działanie automatyczne – typowe dla najnowocześniejszego sprzętu. Piekarnik sam dobiera konkretny program w zależności od przygotowywanej potrawy. Urządzenie samo wyłącza również grzanie, dlatego nasza rola kończy się na wprowadzeniu programu.
  • Funkcje dodatkowe – wymienić należy przede wszystkim elektroniczną książkę kucharską, do której sami możemy dołączać przepisy, funkcje utrzymywania ciepła potrawy i podgrzewania talerza oraz rozbudowany panel, którym możemy sterować na odległość.

Ogromne znaczenie ma także sposób czyszczenia piekarnika. Wiele urządzeń obsługuje specjalne programy, związane między innymi z pyrolizą, czyli wygenerowaniu ekstremalnie wysokiej temperatury, która zamienia zaschnięty tłuszcz i resztki jedzenia w łatwy do usunięcia pył.

Płyta grzewcza i lodówka

Przechodzimy do kolejnych istotnych sprzętów. Biorąc pod uwagę ofertę rynkową, warto zainteresować się indukcyjnymi płytami grzewczymi. Dlaczego? Ponieważ gwarantują niezwykle efektowne działanie, dzięki któremu potrawy są podgrzewane równomiernie, co znacznie skraca proces ich przygotowywania.

Co ważne, płyta indukcyjna obsługuje wiele funkcji dodatkowych. Wspomnieć należy przede wszystkim o możliwości dostosowania generowanej temperatury, uruchomienia programów, które w sposób automatyczny ustalają wszystkie parametry, a także różnego rodzaju czujniki, na przykład obecności naczyń na powierzchni płyty, zalegania mocy oraz bezpieczeństwa. Wszystko to pozwala w sposób bardzo sprawny przyrządzić wszelkie potrawy.

W przypadku lodówek mamy kilka możliwości wyboru. W razie ograniczonego budżetu, możemy zdecydować się na standardowe modele z zamrażalnikiem lub bez. Pamiętać należy przede wszystkim o klasie energetycznej, pojemności lodówki, rozstawie wszystkich półek i szuflad, a także różnych funkcjach.

Zdecydować możemy się również na lodówki nowoczesne. Mowa o urządzeniach wyposażonych w wiele funkcji dodatkowych, znacznie zwiększających komfort ich wykorzystania. Spośród nich wymienić można chociażby wirtualnego asystenta, który za nas przygotuje listę zakupów, funkcje szybkiego mrożenia, możliwość zarządzania urządzeniem na odległość czy też generator jonów, który chroni lodówkę przed rozwojem pleśni i grzybów.

A może zmywarka?

Niezwykle przydatne urządzenie, które pozwoli nam znacząco oszczędzić czas, a także pieniądze przeznaczane na opłatę rachunków za wodę. Decydując się na zmywarkę, powinniśmy zastanowić się, czy interesują nas modele wolnostojące czy do zabudowy. Pierwsze z wymienionych możemy zamontować w dowolnym miejscu, natomiast zmywarki do zabudowy pozwalają na wkomponowanie ich w aranżację kuchni.

Niezależnie od dokonanego wyboru, powinniśmy zwrócić uwagę na klasę energetyczna urządzenia, jego pojemność, wymiary, ilość zużywanej wody, rozkład wnętrza, a także zakres obsługiwanych funkcji. Nowoczesne modele dysponują bardzo rozbudowanym panelem sterującym, za pomocą którego możemy w dowolny sposób dostosować ich pracę.

Waga kuchenna

W ten sposób przechodzimy mniejszych sprzętów, które jednak znacznie zwiększają komfort przyrządzania posiłków. Waga kuchenna okaże się przydatna przede wszystkim podczas przygotowywania ciast, kiedy to niezwykle ważne jest odpowiednie odmierzenie wykorzystywanych składników.

Wszystko to sprawia, że koniecznie musimy postawić na modele jak najdokładniejsze. Zainteresować powinny nas modele elektroniczne, w przypadku których zakres błędu wynosi około 1 g. Podczas zakupu sprawdźmy, jakie jest maksymalne dopuszczalne obciążenie wagi (przeważnie wynosi od 2 do 5 kg), a także czy posiada dodatkowe funkcje pomiarowe. Wśród nich znaleźć się może:

  • pomiar kalorii – uzależniony od rodzaju ważonego produktu. Co ważne, oprócz kalorii możemy sprawdzić także zawartość tłuszczy, białek i węglowodanów. Tego typu urządzenia okażą się przydatne zwłaszcza osobom będącym na diecie, a także wszystkim dbającym o zdrowe odżywianie,
  • tarowanie – czyli ważenie produktów bez uwzględniania pojemników, w których się znajdują,
  • objętość płynów – gdy ważymy wodę, wartości podawane są w litrach,
  • różne jednostki wagowe.

Gofrownica

Kolejny sprzęt, który nie jest określany mianem niezbędnego, ale z pewnością przyda się w wielu kuchniach. Co ważne, na rynku dostępne są modele 2w1, łączące funkcje gofrownicy i opiekacza – z pewnością okażą się one bardzo przydatne.

Decydując się na zakup takiego sprzętu, warto zwrócić uwagę na jego moc (im wyższa, tym szybciej gofry zostaną przyrządzone), materiał, z którego została przygotowana powierzchnia grzewcza (polecane są modele zabezpieczone przed przywieraniem), a także zakres obsługiwanych funkcji. Spośród nich wymienić można chociażby regulację mocy przypiekania oraz termostat.

Wymienione wyżej urządzenia, zarówno te większe, jak i mniejsze, zdecydowanie ułatwią nasze życie w kuchni. Przed ich zakupem, zawsze warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry techniczne. Zakup „na ślepo” lub w oparciu o jak najniższą cenę nie zawsze okaże się skuteczny.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here