Wyjazdy integracyjne dla pracowników stają się coraz modniejsze. Są okazja do zacieśnienia współpracy, poznania się na gruncie prywatnym oraz odpoczęcia od sztywnych korporacyjnych standardów. Jednak, aby wyjazd integralny okazał się sukcesem, musi być dobrze zorganizowany. Elementów, o które trzeba zadbać, jest sporo, dlatego też organizacją wyjazdy integracyjnego najlepiej zając się jak najwcześniej. Zadanie to można powierzyć firmowemu działowi HR lub marketingu, a w przypadku mniejszych firm przerzucić go na asystentkę prezesa, lub samego właściciela przedsiębiorstwa. Zobacz, jak zorganizować wyjazd integracyjny dla pracowników, który okaże się sukcesem.

Ustal rodzaj i charakter imprezy

Integracja pracowników może przybierać różne formy: od wyjazdu incentive, przez event firmowy, aż do szkolenia połączone z integrację. To jaką formę ona przybierze, powinno być uzależnione od potrzeb przedsiębiorstwa. Właściwe ich rozpoznanie i nazwanie pozwoli ustalić cel, jaki chce się osiągnąć podczas wyjazdu integracyjnego pracowników.

Miejsce wyjazdu integracyjnego

Kolejnym krokiem w organizacji imprezy integracyjnej w firmie jest wybór miejsca oraz czasu, w którym się odbędzie. Warto pamięć, że integracja wcale nie musi być połączona z wyjazdem w inne miejsce, niż to zamieszkania. Ciekawymi eventami integracyjnymi są np. rodzinne pikniki czy spotkania podsumowujące kwartału.

Jeśli jednak chcesz zorganizować wyjazd integracyjny dla pracowników, który trwa dłużej niż jeden dzień, to konieczne będzie rozeznanie się w cenach hoteli lub ośrodków wypoczynkowych. Najczęściej firmy wybierają na takie wydarzenia te położone na łonie natury np. w górach lub nad morzem. Wybierając miejsce na wyjazd integracyjny pracowników, zwróć waga czy pasuje ono do charakteru imprezy, jaki jest jego standard, jak wygląda zakwaterowania, ile jest miejsc noclegowych, jaki proponowany jest catering oraz dodatkowe atrakcje. Myśląc też o wyjeździe integracyjny poza miejscowość, gdzie znajduje się siedziba firmy, konieczne jest ustalenie, jak uczestnicy mają do niego dotrzeć – własnym samochodem, czy np. wynajętym autokarem?

Czas wyjazdu integracyjnego najlepiej dobrać do aktywności firmy, jeśli wiesz, że początki miesiąca są trudne, to nie planuj wtedy eventu, a przełóż go na koniec miesiąca. Lepiej też nie organizować takich wydarzeń blisko długich weekendów czy świąt, ponieważ większość osób wtedy ma już plany osobiste, a więc frekwencja może nie dopisać.

Atrakcje na wyjeździe integracyjnym

Żadna impreza integracyjna nie może obyć się bez akacji, również ta organizowana dla pracowników. Najprostszym rozwiązaniem jest zorganizowanie kolacji czy wspólnego obiadu. To jednak nie zapewni zbytniej rozrywki. Dlatego też coraz częściej na firmowych wyjazdach integracyjnych ma się do czynienia z paintballem, sportami wyczynowymi, kursami komunikacji, gotowania itd. Decydując się na ekstremalne rozrywki, należy również zatroszczyć się o ubezpieczenie uczestników firmowej integracji.

Ważne, aby wybrane atrakcje dopasować do wieku, płci oraz możliwości uczestników. Dobrym sposobem jest również ankieta przed wyjazdowa, która pozwoli poznać zdanie pracowników w temacie tego, czego oczekują po takim wyjeździe oraz jakie są ich propozycje rozrywek. Należy też pamiętać, aby zaprojektować imprezę w ten sposób, żeby nie przesadzić z aktywnością i zostawiać uczestnikom chwilę wolnego czasu.

Ile kosztuje firmowy wyjazd integracyjny?

Newralgicznym zagadnieniem przy organizowaniu firmowego wyjazdu integracyjnego jest jego budżet. Musi on określać wszystkie aktywności oraz założenia imprezy. Ceny wyjazdów integracyjnych dla firm uzależnione są od tego, gdzie, kiedy i jaki program mają obejmować. Duże znaczenie ma również to czy wyjazd integracyjny organizuje się siłami firmowymi, czy też z pomocą zewnętrznej agencji. W przypadku tego drugiego rozwiązania należy doliczyć również koszt obsługi całej imprezy.

 

[Głosów:14    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here