Wózek systemowy i wózek paletowy

Planując zakup wózka do transportu i załadunku palet warto poznać możliwości i ograniczenia najpopularniejszych typów. Chodzi oczywiście o elektryczny wózek paletowy klasyczny i wózek systemowy. Dowiedz się także, czym kierować się przy ich zakupie.

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny magazyn bez wózka widłowego. De facto jego bardziej fachowa nazwa to po prostu wózek paletowy, czyli pojazd służący do transportowania palet z towarem w obrębie magazynu. Wykorzystuje się go przy rozładunku, załadunku, transporcie i wielu innych czynnościach. Słowem – bez wózków funkcjonowanie magazynów byłoby znacznie utrudnione.

Wózek widłowy paletowy. Co to takiego?

Wózki paletowe to najbardziej uniwersalny typ wózków elektrycznych. Takie pojazdy różnią się między sobą ze względu na funkcję, sposób kierowania oraz napęd. Mogą być podnośnikowe, unoszące, ciągnikowe czy naładowne. Mogą być także prowadzone przez człowieka, a nawet sterowanie zdalnie.

Jeśli chodzi o napęd to spotykamy wózek klasyczny na benzynę czy ON, a w przypadku magazynów zamkniętych nieoceniony jest oczywiście wózek paletowy elektryczny. Obecnie producentem jednych z najlepszych wózków elektrycznych w Polsce jest marka Crown (https://wozkicrown.pl/wozki-widlowe/paletowe/). Tam też warto szukać informacji na temat możliwości oferowanych modeli.

wózek systemowy VNA

Co to jest wózek systemowy VNA?

Innym rodzajem pojazdów w magazynach są wózki systemowe, czyli inaczej wózki VNA. Skrót ten pochodzi od Verry Narrow Aisle (Truck). Ich cechą charakterystyczną jest możliwość przejeżdżania i pracy w bardzo wąskich korytarzach magazynowych o szerokości nawet 1,9 m. Ich dużą zaletą jest wielozadaniowość, ponieważ służą jednocześnie do transportu towarów oraz ich pionowego i poziomego składowania. Ponadto znakomicie sprawdzają się przy szybkim kompletowaniu zamówień.

Jeśli chodzi o wózki VNA ciekawą ofertę ma wspomniana marka Crown, których pojazdy umożliwiają pracę w trybie półautomatycznym w korytarzach o szerokości nawet 1,7 m. Dostępne są także warianty wyposażone w nawigację, która umożliwia łatwe dotarcie do konkretnego miejsca bez konieczności błądzenia między regałami.

Który wózek będzie lepszym rozwiązaniem?

Urządzenia takie jak wózki magazynowe elektryczne nie należą oczywiście to tanich rozwiązań, więc ich wybór powinien być przemyślany. Jednocześnie to, w jakie funkcje są wyposażone oraz jak sprawnie działają ma ogromne znaczenia dla funkcjonowania magazynu, jego logistyki oraz oczywiście optymalizacji kosztów.

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie jakie wózek elektryczny transportowy wybrać. Należy dokładnie zapoznać się z ofertą producenta oraz w razie wątpliwości skonsultować się celem uzyskania większej ilości informacji. Wózki systemowe i paletowe oferuje właśnie marka Crown, a więcej na temat sprzętu przeczytacie na stronie https://wozkicrown.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here