W obecnych czasach wybór przestrzeni biurowej nie ogranicza się do tradycyjnych umów najmu. Przedsiębiorcy i właściciele firm mają wiele możliwości, spośród których do najbardziej popularnych należą wirtualne adresy i coworking. Oba te rozwiązania są wygodną opcją także dla freelancerów.
Adres wirtualny – co to takiego?
Wirtualny adres jest usługą umożliwiającą „wynajęcie” lokalizacji, w której można zarejestrować swoją działalność gospodarczą. Usługa ta jest często nazywana biurem wirtualnym, ponieważ nie zapewnia ona rzeczywistego miejsca do pracy. Jednakże, oprócz fizycznego adresu do rejestracji firmy, usługobiorca otrzymuje również szereg powiązanych z tym korzyści, jak np. obsługa korespondencji, przyjmowanie faksów czy własna linia telefoniczna z możliwością przekierowania na dowolny numer. Adresy wirtualne są dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność z domu, ale nie chcą używać swojego adresu domowego jako adresu firmy. To także świetna opcja dla freelancerów lub profesjonalistów, którzy stale zmieniają miejsce pobytu.
Zalety wirtualnego biura
· Niskie koszty
Główną zaletą wirtualnego biura jest jego niska cena. W zależności od wybranego pakietu, koszt tej usługi to zazwyczaj zaledwie kilkaset złotych miesięcznie. Jest to więc dużo tańsze rozwiązanie niż wynajem tradycyjnego biura. Co więcej, wiele firm świadczących tego typu usługi umożliwia również korzystanie z przestrzeni biurowej, dzięki czemu organizowanie spotkań z klientami przestaje być problemem.
· Wiarygodność
Posiadanie adresu działalności w prestiżowej lokalizacji gwarantuje firmie wiarygodny i profesjonalny wizerunek. Dodatkowo, umieszczanie tego adresu oraz biurowego numeru telefonu na wizytówkach i stronie internetowej zwiększa zaufanie potencjalnych klientów.
· Elastyczność
Wirtualny adres jest także niezwykle elastycznym rozwiązaniem. Przedsiębiorca nie jest ograniczony do żadnej konkretnej lokalizacji, a jego biuro przemieszcza się wraz z nim. Potrzebny jest mu jedynie laptop / smartfon i dostęp do internetu.
· Wzrost produktywności
Wirtualne biura świetnie sprzyjają zwiększaniu satysfakcji pracowników, ponieważ dają im możliwość pracy z wybranego przez siebie, komfortowego środowiska. Większość decyduje się na pracę z domu, dzięki czemu mogą oszczędzić środki przeznaczane na dojazdy, uniknąć marnowania czasu w korkach, a w konsekwencji mają więcej swobody i większą szansę na zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Wszystko to zwiększa to ich produktywność i wydajność – szczęśliwsi pracują lepiej.
· Łatwy rozwój firmy
Adres wirtualny – np. https://ideaplace.pl/pl/oferta/adres-wirtualny-wroclaw/ – pozwala na rozwinięcie działalności bez konieczności przeprowadzki do większego biura. Jest to tańsza i bezstresowa alternatywa dla tradycyjnego rozwiązania wymagającego dużego nakładu pracy i środków, nie wspominając już o wyższych kosztach wynajmu lokalu.
Wirtualny adres a coworking
Coworking to usługa oferująca najemcom dostęp do powierzchni biurowej ze wszystkimi jej zaletami, w tym kuchnią, salami konferencyjnymi, skanerami i drukarkami. Najemcy dzielą się dostępną przestrzenią, korzystając z udostępnionych stanowisk i sprzętu. Ten model powierzchni biurowej jest bardzo popularny wśród małych firm, przedsiębiorców i freelancerów. Wspólne miejsce do pracy jest tańsze niż tradycyjne biura, ale zawiera wszystko, czego potrzeba.
Część przedsiębiorców i pracowników preferuje pracę w takim środowisku. Przestrzenie coworkingowe (takie jak np. https://ideaplace.pl/pl/) są bowiem uznawane za miejsca, których atmosfera stymuluje kreatywność. Większość pracowników chwalących sobie coworking, podkreśla znaczenie spontanicznej współpracy, a także lepszych możliwości nawiązywania kontaktów i rozwoju osobistego. Dlatego przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na współistnienie tych dwóch rozwiązań – posiadanie wirtualnego biura i umożliwienie pracownikom korzystania z powierzchni coworkingowych.