Rejestracja domeny internetowej to kwestia, która budzi wiele pytań i wątpliwości. Jak poprawnie stworzyć nazwę domeny? Czy adres strony może zawierać polskie znaki? Na czym polega cesja i transfer domeny? Poznaj techniczne szczegóły działania domen.
Domena to adres internetowy, który umożliwia zlokalizowanie w sieci konkretnej strony www. Dlatego bardzo istotne jest, by jej nazwa była chwytliwa, ale przede wszystkim – zrozumiała, zwięzła i łatwa do zapamiętania. Ważne jest również to, by adres strony był unikalny – niemożliwe jest bowiem zarejestrowanie dwóch takich samych domen. Domeny nie wykupuje się dożywotnio, ale na określony czas – najczęściej wynosi on 365 dni. Po jego upływie należy odnowić rejestrację. Roczny koszt utrzymania domeny uzależniony jest od cennika rejestratora, czyli firmy, która odpowiada jej techniczną obsługę. Atrakcyjne oferty dla nowych klientów przygotowała firma nazwa.pl, świadcząca kompleksowe usługi hostingowe.
Domeny globalne
Domenę tworzą dwa elementy – nazwa oraz rozszerzenie. Nazwę samodzielnie ustala osoba rejestrująca domenę, czyli abonent. W przypadku rozszerzenia dowolność jest mniejsza: należy wybrać je z listy oferowanej przez rejestratora. Ze względu na zasięg geograficzny wyróżnia się dwa rodzaje domeny: globalne oraz krajowe. Są to domeny najwyższego poziomu. Rozszerzenia globalne używane są na całym świecie i nie są przypisane do konkretnego kraju czy regionu. Do tej grupy zaliczają się domeny takie jak: .com, .net, .org, .biz czy .info. Pierwotnie domeny globalne informować miały o charakterze strony internetowej:
- .com (ang. commercial) – końcówka przeznaczona dla firm i przedsiębiorstw;
- .biz (ang. business) – końcówka przeznaczona dla firm i przedsiębiorstw (wykorzystywana jako alternatywa, w przypadku gdy domena .com był już zarejestrowana);
- .net (ang. network) – końcówka przeznaczona dla podmiotów prowadzących działalność związaną z Internetem;
- .org (ang. organization) – końcówka przeznaczona dla fundacji, stowarzyszeń oraz organizacji typu „non-profit”;
- .info (ang. information) – końcówka przeznaczona dla serwisów informacyjnych;
Obecnie powyższe wytyczne nie są już przestrzegane i domeny globalne mogą rejestrować dowolni abonenci.
Domeny krajowe
Domeny krajowe, w przeciwieństwie do globalnych, przypisane są do konkretnych państw lub obszarów (domena .de przeznaczona jest dla abonentów z Niemiec, .es – dla abonentów z Hiszpanii, .se – dla abonentów ze Szwecji itd.). Jednak niektóre krajowe rozszerzenia stosowane są na całym świecie z powodu skojarzeń, które wywołują: stacje radiowe często wykorzystują rozszerzenie .fm (przypisane do Mikronezji), a nadawcy telewizyjni – .tv (stworzone dla Tuvalu). Polscy abonenci mogą korzystać z domeny krajowej najwyższego poziomu o rozszerzeniu .pl. Innymi domenami polskimi, określonymi mianem domen niższego poziomu, są:
- domeny funkcjonalne, za pomocą których abonent może określić charakter strony, np.: .com.pl, .net.pl, .org.pl;
- domeny regionalne, przypisane do konkretnych miast czy regionów, np.: .waw.pl, .bieszczady.pl, .swinoujscie.pl;
Do domen krajowych zalicza się również domena europejska o rozszerzeniu .eu, przeznaczona wyłącznie dla abonentów z państw należących do Unii Europejskiej. Decyzję jej utworzeniu podjęła Komisja Europejska w 2004 roku.
Nazwa domeny – wymogi techniczne
Adres strony powinien być atrakcyjny i łatwy do zapamiętania, jednak tworząc nazwę domeny, pod uwagę należy wziąć również wymogi techniczne.
1) Nazwa domeny zawierać może tylko:
- litery;
- cyfry;
- znak myślnika;
2) Maksymalna liczba znaków w nazwie domeny wynosi 63;
3) Minimalna liczba w nazwie domeny znaków wynosi:
- 1 – dla domen polskich;
- 2 – dla domen europejskich;
- 3 – dla domen globalnych;
4) Nie można rejestrować domen zawierających nazwy usług sieciowych, np. www, http, ftp (czyli niedopuszczalne są adresy takie, jak: www.www.pl);
Domeny globalne nie mogą zawierać polskich znaków – ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż. Ograniczenie to nie dotyczy jednak domen krajowych. W ofercie nazwa.pl znajdują się domeny IDN, które mogą zawierające znaki diakrytyczne. Należy jednak pamiętać, że nazwa zawierająca takie znaki zostanie zarejestrowana w systemie kodowania ASCII (np. domena językpolski.pl zostanie zarejestrowana jako xn--jzykpolski-enb.pl). W przeglądarce internetowej adres będzie widoczny zawsze w formie z polskimi znakami.
Czym jest cesja domeny ?
Cesja domeny to operacja umożliwiająca zmianę abonenta, czyli osoby lub firmy upoważnionej do zarządzania daną domeną. Dokonana może zostać w formie pisemnej lub elektronicznej. Przeprowadza się ją w przypadku kupna, sprzedaż lub przekazania domeny innej osobie lub firmie. Cesję obowiązkowo należy przeprowadzić również w przypadku zmiany danych abonenta domeny globalnej (.com, .biz, .net, .org lub .info). Ten obowiązek dotyczy następujących sytuacji:
- zmiana numeru NIP lub REGON firmy będącej abonentem domeny;
- zmiana adresu e-mail abonenta;
- zmiana nazwy firmy lub imienia i nazwiska abonenta;
Na czym polega transfer domeny?
Transfer domeny to inaczej zmiana rejestratora, czyli firmy odpowiadającej za obsługę techniczną domeny. Aby dokonać przeniesienia domeny, abonent musi podać kod autoryzacyjny (kod authinfo) wydany przez poprzedniego rejestratora. Wysokość opłaty za transfer domeny uzależniona jest od jej od rozszerzenia. Transfer domen polskich zarejestrowanych przez innego rejestratora do nazwa.pl jest bezpłatny i może się odbyć najwcześniej 5 dni po dacie rejestracji lub najwcześniej 5 dni po dacie ostatniego transferu domeny.
Artykuł sponsorowany.