Serwer VPS a dedykowany – czym się różnią?

Uruchomienie dużego projektu internetowego często wymaga dużo bardziej wydajnego rozwiązania niż hosting współdzielony. Wtedy wyjściem może być skorzystanie z serwera VPS lub serwera dedykowanego? Jakie są między nimi różnice?

Duże serwisy internetowe, które mają bardzo wielu użytkowników, mają również duże wymagania techniczne. Podobnie jest z popularnymi aplikacjami sieciowymi czy usługami internetowymi. Takie projekty wymagają rozwiązań, które im zapewnią nie tylko bezawaryjne funkcjonowanie, ale także szybkie działanie i płynną pracę. Renomowani dostawcy usług internetowych (np. Domeny.pl) proponują dla takich wymagających projektów serwery VPS lub serwery dedykowane. Każdy z nich ma swoje zalety, ale czym tak naprawdę różnią się te dwa rozwiązania?

Czym jest serwer dedykowany?

Serwery dedykowane są z pewnością propozycją dla najbardziej wymagających użytkowników. Taki serwer jest niezależną maszyną, której zasoby są w całości oddane do dyspozycji jednego klienta. Nie trzeba zatem dzielić się tutaj serwerem z innymi klientami firmy hostingowej jak na przykład w hostingu współdzielonym. Można napisać, że to serwer prywatny, chociaż może zostać udostępniony przez dostawcę internetowych usług. Dużą zaletą serwera dedykowanego jest to, że użytkownik ma nad nim pełną kontrolę, może całkowicie wpływać na pracę serwera i jego działanie. Administrator nie ma tu w zasadzie żadnych ograniczeń. Parametry serwera można ściśle dopasować do potrzeb użytkownika, ten może wybrać konfigurację sprzętową, oprogramowanie itd.

Serwery

Serwer VPS

Nieco tańszym rozwiązaniem, ale również nieco mniej wydajnym od serwera dedykowanego jest serwer VPS (Virtual Private Server). Z jego obsługą nie powinny mieć problemów nie tylko zaawansowani użytkownicy, ale również mniej doświadczeni. Parametry takiego serwera można również dobierać w zależności od potrzeb (np. na początek mniej RAM i niższe CPU, żeby z czasem dokupić lepsze parametry). Serwer VPS, w przeciwieństwie do dedykowanego, jest wirtualny. W tym przypadku maszyna zostaje podzielona na kilka części, a każda z nich imituje oddzielny serwer fizyczny, natomiast użytkownik ma pełny dostęp do zarządzania usługą. W przypadku serwera VPS otrzymujemy gwarantowane parametry i zasoby, takie jak na przykład RAM czy CPU.

Wybór między serwerem VPS a dedykowanym powinien zależeć tak naprawdę od potrzeb danego projektu internetowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na początek wybrać serwer VPS, a z czasem przenieść się na serwer dedykowany, gdy projekt się rozrośnie i będzie potrzebował naprawdę mocnego zaplecza technicznego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here