Rozliczenie osób fizycznych z urzędem skarbowym

0
1394

Każda pełnoletnia osoba, która uzyskuje jakiekolwiek dochody w kraju musi się raz w roku rozliczyć z urzędem skarbowym. Termin rozliczania podatku przypada na okres od 1 stycznia do 30 kwietnia. Obecnie urząd skarbowy przygotowuje wstępne rozliczenie dla ludzi za pomocą portalu www.e-pit.gov.pl. Należy pamiętać, że jest to wstępne rozliczenie, które podatnik musi w wyznaczonym terminie zaakceptować, odrzucić lub nanieść poprawki zgodnie ze stanem faktycznym.

Najczęstsze błędy we wstępnym rozliczeniu

Jak już zostało wspomniane, pracownicy urzędu skarbowego za pomocą portalu podatkowego szykują dla każdej osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, wstępne rozliczenie podatkowe. Jednak nie wszystkie dane na rozliczeniu mogą się zgadzać, stąd zdarzają się często błędy. Najczęstsze błędy, jakie muszą korygować podatnicy to: brak ujęcia w deklaracji wszystkich dochodów podatnika, najczęściej pomijane są dochody z tytułu umów cywilnoprawnych, źle odliczone koszty uzyskania przychodów, urząd odlicza standardowe koszty uzyskania, gdyż nie wie, czy podatnikowi należą się podwyższone koszty, brak odliczeń od przychodu i podatku, urząd szykuje rozliczenie na podstawie danych z zeszłego roku i nie ma możliwości sprawdzenia jakie ulgi podatnikowi przysługują. Dlatego warto wiedzieć w jaki sposób nanieść wymagane poprawki oraz na jakich drukach.

Druki podatkowe obowiązujące w urzędzie skarbowym

Podstawowym drukiem do rozliczenia podatku od osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej jest formularz PIT 37. Na tej deklaracji podatnik wpisuje swoje podstawowe dane adresowe, dane personalne oraz wskazuje urząd skarbowy właściwy z uwagi na miejsce zamieszkania. Dodatkowo zamieszcza się tu informacje o kwocie przychodu za cały rok, kosztach uzyskania przychodów, zapłaconych zaliczkach na podatek dochodowy, składkach uiszczanych do zakładu ubezpieczeń zdrowotnych. Należy pamiętać, żeby w deklaracji umieścić wszystkie swoje dochody uzyskane w roku podatkowym. Mówiąc wszystkie, mam na myśli te osiągnięte z każdego źródła, czyli z umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, emerytury, renty i innych źródeł. Poza podstawową deklaracją istotne są także załączniki, to na ich podstawie nanosi się informacje o ulgach od przychodu i podatku oraz o dodatkowych źródłach dochodu.

Najczęściej stosowane załączniki do deklaracji PIT 37

Najczęściej stosowanymi załącznikami w przypadku osób fizycznych są: załącznik PIT-O do PIT 37 oraz załącznik PIT-ZG do PIT 37. Na załączniku Pit-O podatnik nanosi informacje o posiadanych ulgach od przychodu, takich jak darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego, ulga z tytułu posiadania sieci Internet oraz od podatku, takich jak liczba posiadanych dzieci. Za pomocą załącznika Pit-ZG podatnik wskazuje dochody jakie osiągnął z pracy za granicą Polski.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here