W obecnej sytuacji epidemiologicznej wiel rzeczy odbywa się online. Tak też jest z rekrutacją w wielu firmach. Ze względów bezpieczeństwa kontakt między kandydatem, a rekruterami odbywa się poprzez komunikatory internetowe. Jak wygląda rekrutacja online? Czym różni się od tradycyjnej? Jakie pytania mogą na niej paść?
Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/pytania-na-rekrutacji/
Zasady bezpieczeństwa
Niestety, ale nie każde ogłoszenie, które znajdziemy w sieci jest rzetelne. Czasami zdarza się, że ktoś podszywa się pod inną firmę w celu wyłudzenia danych wrażliwych, bądź z innych pobudek. Niekiedy oszuści tworzą ogłoszenia o nieistniejących firmach.
Co zrobić, żeby się ochronić? Przede wszystkim kiedy czeka Cię rekrutacja online sprawdź firmę, do której aplikujesz przed wysłaniem CV. Jeśli przedsiębiorstwa nie ma w KRS lub CEIDG lepiej wstrzymaj się z wysłaniem tam swoim dokumentów. Warto także sprawdzić czy numer NIP i REGON zgadzają się z nazwą firmy.
Kolejną kwestią jest to, żeby nie wysyłać pieniędzy podczas procesu rekrutacyjnego. Firma nie ma prawa pobierać od Ciebie takich opłat. Jeśli ktoś zażąda takich opłat najlepiej zgłosić sprawę na policję. Jest to przestępstwo, które należy zbadać zanim ktoś padnie jego ofiarą.
Rekrutacja online – jak się do niej przygotować?
Pod względem merytorycznym powinniśmy być przygotowani tak samo jak do rozmowy na żywo. Do momentu rozmowy zbierzmy dane na temat firmy, przygotujmy odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego chcesz u nas pracować? co wniesiesz do naszej firmy? opowiedz o swoim największym życiowym sukcesie.
W przypadku rozmowy online strój również odgrywa ważną rolę. Ważna jest górna część garderoby jak bluzka, koszula czy marynarka. Dodatkowo musimy zadbać o otoczenie. Nie powinniśmy mieć bałaganu na drugim planie. Jeśli masz taką możliwość usiądź przed jednolitym tłem.
Ważne jest także ustawienie kamery i światło. W przypadku oddzielnej kamerki internetowej nie ma problemu z jej umiejscowieniem. Jeśli dysponujemy laptopem umieśćmy go na podwyższeniu, najlepiej z kilku książek. Sprawmy, żeby kamera była nieco wyżej, mniej więcej na wysokości naszego wzroku. Zapewni to lepszy kontakt z rozmówcą. Ponadto dzięki takiemu ustawieniu nie stworzy nam się „drugi” podbródek. Taka perspektywa dobrze odda nasz naturalny profil.
Zobacz też: http://www.e-komers.pl/jak-przebiega-rozmowa-rekrutacyjna-jakie-pytania-moga-pasc/