Dziś większość zadań w pracy wykonuje się przy komputerze. Praca biurowa w praktyce opiera się tylko i wyłącznie na korzystaniu z tego sprzętu. Oznacza to, że przed monitorem spędzamy niemal 8 godzin dziennie. Taka ilość czasu sprawia, że brak przestrzegania podstawowych zasad BHP oraz reguł wspomagających zdrowie może przyczynić się do problemów pracownika. O to, aby stanowisko komputerowe było odpowiednio przygotowane, musi zadbać pracodawca. Powinien o zatroszczyć się, aby praca przy komputerze była nie tylko komfortowa, ale i spełniała normy BHP.
Regulacjom BHP podlegają nie tylko pracownicy produkcyjni, których wyposaża się odzież i obuwie ochronne, ale również i osoby, które codzienne obowiązki wykonują przy komputerze. Długa praca przy komputerze może negatywnie wpływać na zdrowie pracownika, dlatego też każdy pracodawca powinien zastosować się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy organizując stanowiska komputerowe w swojej firmie.
Praca przy komputerze a przepisy prawa
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 1 grudnia 1998 roku za osoby pracujące przy komputerze należy uznać każdego pracownika, który spędza przy monitorze co najmniej 4 godziny dziennie. Taki pracownik może domagać się od pracodawcy spełniania podstawowych obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ile przerw przysługuje w pracy przy komputerze?
Zgodnie z zasadami BHP praca na stanowisku komputerowym musi być zorganizowana tak, aby po każdej przepracowanej godzinie dana osoba miała ona możliwość wykonania zadania, które nie będzie obciążało wzroku lub będzie wymagało zmienionej pozycji ciała. Jeżeli pracodawca nie ma takiej możliwości, musi on zapewnić pracowników 5-minutową przerwę, co godzinę. Przerwa w pracy wliczana jest do czasu pracownika i nie może być podstawą do obniżenia wynagrodzenia za pracę.
Okulary korygujące finansowe przez pracodawcę?
Zgodnie z przepisami prawa praca przy komputerze umożliwia o staranie się o refundację kosztów zakupu okularów korekcyjnych. Podstawą do pokrycia przez pracodawcę ich zakupu są badania okulistyczne wykonane w zakładzie medycyny praca. Wysokość refundowanych kosztów ustala pracodawca, nie może być on jednak niższy niż kwota, która pozwoli na zakup okularów zgodnych z zalecaniami lekarza.
Jak zorganizować stanowisko komputerowe?
Ponadto rozporządzenie zobowiązuje pracodawcę do odpowiedniego zaaranżowania stanowiska komputerowego. Określa ono, że stanowisko musi być na tyle duże, aby pozwalało na swobodę korzystanie z poszczególnych elementów. Ważne jest również zastosowanie odpowiednich odległości: szerokość między monitorami powinna wynosić 60 cm, między pracownikiem a tyłem sąsiedniego monitora 80 cm, a między pracownikiem monitorem od 40 do 75 cm.
Praca przy komturze wiąże się również z tym, że pracownik powinien mieć zagwarantowane 2 m2 przestrzeni podłogi oraz 13 m2 objętości pomieszczenia bez mebli i sprzętów. Kolejne zasady BHP określają odległość klawiatury od brzegu stołu, która wynosi 10 cm oraz mówią, że klawiatura powinna posiadać czytelne, kontrastowe i matowe znaki.
Monitor ekranowy, na którym się pracuje, musi natomiast mieść stabilny obraz, znaki powinny wyświetlać się na nim czytelnie i wyraźnie, a sam ekran ma być pokryty warstwą antyodbiciową lub wyposażony w odpowiedni filtr.
Pracodawca, urządzając stanowisko komputerowe, musi także zadbać o to, aby wszystkie sprzęty potrzebne do pracy przy komputerze znalazły się w zasięgu ręki pracownika i nie wymuszały zmiany jego pozycji.
Wymiary stanowiska komputerowego
Kolejne reguły przepisów BHP mówią o tym, że wysokość stołu, na którym stoi sprzęt musi pozwolić na zachowanie pozycje, w której między ramieniem a przedramieniem zachowany jest kąt prosty. Co więcej, wysokość ta powinna pozwolić na odpowiedni kąt obserwacji monitora, który wynosi 20-50 stopni. Należy jednak pamiętać, że górna krawędź monitora nie powinna znajdować się powyżej oczu pracownika. Stół musi być również na tyle wysoki, żeby kolana pracownika nie dotykały blatu i szeroki, aby przestrzeń pod nim była swobodna.
BHP na stanowisku komputerowym: fotele do siedzenia
Fotel na stanowisku komputerowym powinien być stabilny z minimum 5-podpowową podstawą. Zalecane jest również stosowanie foteli obrotowych na kółkach, umożliwiających obrót wokół osi pionowej. Oparcia i siedzenie mają zapewnić wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów. Dodatkowo fotele dla pracowników muszą mieć regulację wysokości siedzenia, oparcia oraz pochylenia do tyłu i przodu. Siedzenia i oparcia powinny być wyprofilowane w sposób odpowiedni do naturalnego wygięcia kręgosłupa, a także odcinka udowego nóg.