O millenialsach na rynku pracy powiedziano już chyba wszystko. Jedni przekonują, że pokolenie Y nie nadaje się do pracy, inni rozpływają się nad ich cechami i umiejętnością szybkiego przystosowania się do zmieniającej się rzeczywistości. Bez względu jednak na to, jakie danie ma się o millenialsach, ich obecność na rynku pracy jest faktem i trzeba się z tym pogodzić. Co więcej, pracodawcy powinny dostosować się do ich wymagań, bo do 2025 roku będą stanowili oni większość osób gotowych do podjęcia zatrudniania. Zobacz, co musisz wiedzieć o pokoleniu Y na rynku pracy.

Kim jest pokolenie Y?

Przedstawiciele pokolenia Y to osoby urodzone między 1989 a 1995 rokiem. Oznacza to, że są oni bardzo zróżnicowani, a całe pokolenie nie można uznać za jednolite i spójne. Jednak posiadają oni pewne cechy, które ich charakteryzują. Przede wszystkim ich start w dorosłość był o wiele prostszy niż poprzednich pokoleń. Wychowali się po transformacji ustrojowej, chodzi do reformowanej szkoły oraz mieli możliwość rozwoju swoich umiejętności i kompetencji od najmłodszych lat. Wszystko to wpływa na to, że Igreki są dobrze wykształcone, w większości znają języki obce, biegle poruszają się w świecie nowych technologii. Dzięki temu nie boją się nowych wyzwań oraz zmian. W życiu stawiają przede wszystkim na rozwój osobisty i realizowanie pasji. Dążą do tego, aby to ona odzwierciedlała ich hobby. Ważne jest również to, że Igreki bardzo wiele uwagi posuwając zagadnieniu work life-balance. Nie dla ich jest praca po 12 czy więcej godzin i wyrabianie nadgodzin.

Jak pracuje pokolenie Y?

Dla pokolenia Y najważniejsze jest, aby ich praca była również pasją.  Stąd też stale poszukują, nie boją się zmian i nowej pracy oraz mocno stawiają na rozwój. Igreki nie przepadają za zobowiązaniami, dlaczego często wybierają pracę na własny rachunek. To ona ma dać im spełnienie i poczucie misji oraz celu. W pracy dla millenialsów ważne jest również zachowanie równowagi. Cenią sobie czas, który mogą poświęcić dla siebie i rodziny. Nie godzą się na pracę po godzinach oraz w weekendy. Jeśli od pracodawcy nie uzyskują tego, co jest dla nich ważne, szybko decydują się na zmianę pracy. Nie stanowi ona dla nich wielkiego problemu. Wyzwania i zmiany to to, co lubią najbardziej. Częste zmiany pracy skutkują tym, że nie przywiązują się do firmy, a także nie oczekują umów o pracę. Bardzo często pracują w oparciu o zasady samozatrudnienia lub na umowy cywilno-prawne i o dzieło.

Wady pokolenia Y na rynku pracy

Specjaliści od rynku pracy jako największe wady Igreków na rynku pracy wskazują problemy z odpowiedzialnością i organizacją pracy. Zazwyczaj zaczynają oni wiele zadań i mają problem z ich zakończeniem. Duże trudności sprawia im ustalanie priorytetów. Te cechy sprawiają, że wielu pracodawców postrzega ich jako lekkomyślnych, kapryśnych, egzotycznych i nielojalnych. Obawiają się oni, że z dnia na dzień rzuca pracę i wyjadą w poszukiwaniu przygód lub odejdą do pracodawcy, który zaproponuje im większy pokój rozrywki.

Wady pokolenia millenialsów często są jednak wyolbrzymione i wynikają z tego, że to pracodawcy nie chcą przystosować się do zmian lub nie umieją tego zrobić. Muszą oni pamiętać, że rynek pracy ciągle się zmienia i oczekiwanie, że będzie tak samo, jak 20 czy 30 lat temu jest tylko pobożnym życzeniem, które nigdy się nie spełni. Igreki tak jak każde pokolenie ma swoje wady, ale pracodawcy są na nie skazani. Powinny więc, zamiast narzekać, skupić się na tym, jak wykorzystać chęć rozwoju i kreatywność millenialsów w swoim biznesie.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here