PayU to jeden z ulubionych systemów płatności online. Widać to chociażby na przykładzie jego popularności. Każdy, kto dokonywał płatności internetowych, przynajmniej raz miał z PayU do czynienia. Co warto wiedzieć o tym systemie i jak uruchomić płatności PayU na WordPress, wykorzystując plugin Fast Micro Pay? Odpowiedź w dzisiejszym poradniku.
Jak rozpocząć przygodę z PayU?
PayU to niezwykle funkcjonalna bramka płatności online, z której funkcjonalności korzystają zarówno małe sklepy internetowe, jak i duże firmy transportowe (np. spółka PKP Intercity). Proces rejestracji w systemie składa się z kilku podstawowych kroków, do przejścia których zobowiązani są wyłącznie Sprzedawcy.
Oto najważniejsze z nich:
1. Etap pierwszy obejmuje rejestrację w systemie, która wiąże się z koniecznością podania przez Sprzedającego swoich danych osobowych wraz z numerem rachunku i danymi firmy. Co ważne – znaczna część danych podczas rejestracji jest wprowadzana automatycznie (zaleca się ich weryfikację).
2. Drugim etapem jest zweryfikowanie danych firmy za pośrednictwem przelewu weryfikacyjnego. W tym celu przedsiębiorca powinien przesłać kwotę 199 złotych na określony numer konta – czasami istnieją promocje aktywacyjne za 1 zł. Po potwierdzeniu transakcji powinny widnieć wszystkie dane dotyczące firmy.
3. Trzecim etapem instalacji PayU jest integracja z systemem. Odbywa się ona już po rejestracji swojego konta i – w głównej mierze – polega na ustawieniu jego parametrów i poszczególnych funkcji. W systemie istnieje możliwość testowania każdej z nich poprzez równoległe konto testowe.
4. Etap czwarty polega na aktywacji usługi. W tym celu należy dokonać w systemie pierwszej transakcji, po której administrator serwisu dokona aktywacji konta. Po zakończeniu aktywacji na adres e-mail Użytkownika zostanie przesłane powiadomienie, będące jednocześnie potwierdzeniem jej zrealizowania.
Jak działa PayU na WordPress?
Plugin Fast Micro Pay udostępnił moduł płatności PayU WordPress z obszerną wideo dokumentacją, która można samodzielnie skonfigurować krok po kroku. Dzięki wtyczce można prosto i szybko uruchomić zautomatyzowane płatności na WordPress. Wystarczy zobaczyć poniższe wideo przewodniki, aby się o tym przekonać. Każdy sobie poradzi z integracją nawet bez umiejętności technicznych.
Płatny dostęp do treści przez PayU
Kupujący wprowadza dane niezbędne do zrealizowania transakcji a następnie sprawdza je i zatwierdza operację. Po dokonaniu płatności stosowne potwierdzenie otrzyma zarówno Kupujący, jak i Sprzedający.
Darowizny przez PayU na WordPress
Płatny download ebooka przez PayU na WordPress
PayU a dokonywanie zwrotów
Serwis umożliwia dokonanie zwrotów w postaci częściowej lub całkowitej. W pierwszym przypadku zwracana jest wyłącznie kwota za część zamówienia. Istnieje co prawda możliwość zwrotu w ten sposób wszystkich wykorzystanych środków, aczkolwiek jest to proces czasochłonny, gdyż poszczególne zwroty można realizować co minutę.
Oczywiście wysokość zwróconych w ten sposób środków nie może przekroczyć całkowitej sumy transakcji.
Słów kilka o prowizjach i wypłatach
PayU pobiera za każdą transakcję stosowną opłatę. W większości przypadków jej wysokość sięga 2.3 procent (czasami są promocje 1.25%) i – co równie ważne – w całości pokrywa ją Sprzedający.
System umożliwia również dokonywanie wypłat, które – w zależności od preferencji Sprzedawcy – mogą być realizowane na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wypłata jednorazowa, której dokonuje się okazjonalnie, zależnie od potrzeb Sprzedającego. W drugim wariancie można dokonywać wypłat cyklicznie, w terminie zdefiniowanym przez Użytkownika systemu. Istnieje również możliwość dokonania wypłaty w momencie uzyskania określonej sumy środków.
PayU – mocne i słabe strony
PayU posiada swoje mocne i słabe strony. Do tych pierwszych należy zaliczyć rozbudowane API, zaawansowaną pomoc techniczną i przejrzysty interfejs, który ułatwia obsługę systemu nawet tym mniej zaawansowanym Użytkownikom. Ponadto – całkiem słusznie – uważa się, że system ten posiada bardzo dużo wtyczek integracyjnych, np wtyczka Fast Micro Pay do płatności WordPress.
Wadą są dosyć wysokie prowizje, jednak ostatnio można dogadać bardzo atrakcyjne warunki współpracy.
Podsumowanie
PayU to system płatności online cieszący się ogromną popularnością, który – jak każda inna bramka płatności – ma swoje wady i zalety. I choć nie realizuje on transakcji w ramach SMS Premium, wielu Klientów dostrzega szereg zalet związanych między innymi z obsługą wielu innych metod płatności. Ponadto serwis współpracuje z wieloma różnymi bankami.