Odpływ liniowy - jak poprawnie go zamontować?

Dla osób ceniących sobie praktykę i wygodę nie ma lepszego rozwiązania niż prysznic. Pozwala on na szybkie mycie, oszczędność wody i łatwość sprzątania. Wśród rozwiązań w zakresie budowy pryszniców coraz większą popularność zyskuje inne rozwiązanie — odpływ liniowy. Sprawdź, czego unikać podczas montażu odpływu liniowego oraz jak poprawnie go zamontować.

Wśród właścicieli i użytkowników domów i mieszkań od lat trwa o spór co jest lepsze – wanna czy prysznic? Można jednakże zaryzykować stwierdzenie, iż dla osób ceniących sobie praktykę, wygodę i prozaiczność nie ma lepszego rozwiązania niż prysznic, który pozwala na szybkie mycie, oszczędność wody i łatwość sprzątania. Wśród rozwiązań w zakresie budowy pryszniców coraz większą popularność zyskuje natomiast inne rozwiązanie, w postaci odpływu liniowego. Spotykane jest w coraz większej ilości łazienek, jednakże w części z nich element ten przysparza właścicielom sporych problemów, bowiem na etapie montażu popełnia się wiele błędów.

Podstawowy błąd przy montażu odpływu liniowego

Główną zaletą, jaka wiąże się z wykorzystaniem w łazience odpływu liniowego, jest wygoda użytkowania. Dno kabiny prysznicowej w takim rozwiązaniu jest bowiem usytuowane na poziomie podłogi. Niezwykle ułatwia to korzystanie z prysznica dla osób starszych, niepełnosprawnych, czy też kontuzjowanych. Niesie to za sobą jednakże konieczność zaplanowania takiego odpływu już na etapie wykonywania stropu i posadzki.

Całość osprzętu odpływu liniowego, w postaci syfonu i rur odprowadzających, umieszcza się bowiem poniżej poziomu posadzki, a nie pod brodzikiem, jak ma to miejsce w tradycyjnych kabinach prysznicowych. Wymaga to więc zakupu odpływu i wykonania odpowiedniego pochylenia posadzki jeszcze przed jego montażem. Najczęściej błędy są popełniane właśnie na tym etapie.

Wykonawcy nie uwzględniają zwykle odpowiedniej grubości stropu lub posadzki, przez co montowany osprzęt nie ma możliwości się zmieścić. Również pochylenie posadzki, zapewniające spływ wody w kierunku odpływu jest wykonywane w sposób niewłaściwy – ze zbyt małym spadkiem lub w niewłaściwym kierunku.

Planowanie wykonania odpływu liniowego na samym początku

Wiedząc o tym, że inwestor pragnie mieć w prysznicu odpływ liniowy, wykonawca powinien zadbać o to już na etapie wykonywania stropu. W tym celu powinien wykonać podejście do odpływu jeszcze przed wylaniem wierzchniej warstwy posadzki, zachowując przy tym odpowiedni spadek rurek, tak aby woda z odpływu spływała w odpowiednim tempie.

W przypadku zbyt małej grubości zaprojektowanego stropu podejście do odpływu powinno być wykonane pod sufitem kondygnacji na niższej kondygnacji, a następnie zamaskowane za podwieszanym sufitem. Na etapie montowanie gotowego odpływu bardzo ważne jest umieszczenie go w linii spadku posadzki, a następnie dokładne dopasowanie płytek podłogowych i zabezpieczenie obramowania odpływu liniowego przed niekontrolowaną ucieczką wody poza pożądanym kierunkiem.

Często wykonawcy w tym celu wykorzystują zwykłą fugę. Jest to spory błąd, bowiem odpływ liniowy stale pracuje – pod wpływem wody i przemieszczania się użytkowników łazienki – przez co przemieszcza się w minimalny sposób, wystarczający jednakże do spowodowania pękania fug tradycyjnych. Z tego tez powodu powinno się sięgać po fugi elastyczne, w tym również silikonowe, które są odporne na tego typu zjawisko.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here