PIT-36L jest zeznaniem o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty, którą podatnicy będą składać już niedługo, albowiem formularz należy złożyć w terminie, do dnia 30 kwietnia 2019 roku. Część podatników zaczęła już pracę i dlatego pojawia się coraz więcej pytań. W jednym miejscu zebrano więc odpowiedzi na najpopularniejsze pytania.
Kto składa PIT-36L?
PIT-36L jest formularzem podatkowym skierowanym do podatników, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, które opodatkowane były na zasadach art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – czyli podatkiem liniowym.
W jaki sposób wypełnić deklarację podatkową?
Formularz podatkowy PIT-36L można przygotować na dwa podstawowe sposoby – tradycyjny oraz elektroniczny. Tradycyjnie to zeznanie podatkowe przygotowane papierowo oraz osobiście złożone w urzędzie lub wysłane listem poleconym Poczty Polskiej. Elektronicznie, to inaczej praca na własnym komputerze oraz przesłanie za pomocą specjalnej aplikacji do przygotowania tak zwanych e-deklaracji przesyłanych przez internet.
Który urząd skarbowy wybrać?
Jeżeli chodzi o wybór właściwego urzędu skarbowego, z zasady podatnicy składają zeznanie PIT-36L do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku zmian miejsca zamieszkania, wiążące jest to aktualne w ostatnim dniu roku podatkowego. W sytuacji jeżeli zamieszkanie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej ustało przed tym dniem – do urzędu skarbowego dla ostatniego miejsca zamieszkania na terytorium Polski.
Jakie załączniki przewiduje zeznanie PIT-36L?
Załącznikami do zeznania PIT-36L są przede wszystkim: PIT/B, PIT/Z, PIT/ZG, PIT/BR, PIT/DS, PIT-MIT, natomiast załącznikami do zeznania PIT-36LS są między innymi: PIT/B, PIT/Z, PIT/ZG, PIT/BR i PIT/MIT. Skróty te oznaczają:
-
PIT/B – informację o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej osiągniętego (poniesionej) w roku podatkowym;
-
PIT/Z – to informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej przez podatników korzystających ze zwolnienia art. 44 ust. 7a osiągniętego (poniesionej) w roku podatkowym;
-
PIT/ZG – informacja o wysokości dochodów lub przychodów z zagranicy i zapłaconym podatku w roku podatkowym;
-
PIT/BR – jest informacją o odliczeniu od podstawy obliczenia podatku kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo – rozwojową;
-
PIT/DS – jest informacją o wysokości dochodu (straty) z działów specjalnych produkcji rolnej w roku podatkowym.
Czy deklarację można złożyć przez pełnomocnika?
Tak, deklarację podatkową PIT-36L można złożyć również przez pełnomocnika. Odpowiednie pełnomocnictwo składa się organowi podatkowemu, właściwemu dla deklaracji w wersji tradycyjnej PIT. W przypadku elektronicznym, pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składa się organowi podatkowemu właściwemu w sprawach ewidencji podatników i płatników.
Czym jest PIT-36LS?
PIT-36LS jest formularzem przeznaczonym dla podatników, którzy są przedsiębiorstwem w spadku, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w art. 30c, czyli zasadach podatku liniowego.