Kredyt hipoteczny i MdM zgodnie w jednym szeregu

Niestety Polska boryka się ze znaczącym problemem mieszkaniowym. Dane są szokujące, brakuje od jednego do nawet dwóch milinów mieszkań. Pierwszym krokiem mającym odmienić sytuację była Rodzina na Swoim. Obecnie sprawnie funkcjonuje Mieszkanie dla dla Młodych, a w przyszłości na dobre zagościć ma Narodowy Program Mieszkaniowy.

Zmiany prawne

Zapowiedzą dobrych zmian są prace nad ustawą o kredytach hipotecznych. Ujednolicone prawo ma za zadanie chronić kredytobiorców. Na dobrą sprawę zabezpieczyć powinno obie strony przed błędnymi decyzjami. Serwis o kredytach hipotecznych – https://hipoteki.net/ wylicza zmiany, jakie wniesie ustawa:

  • kredytobiorca będzie dysponował szerszą informacją o zobowiązaniu
  • Kredyt hipoteczny będzie mógł zostać spłacony szybciej bez dotykowego obciążenia
  • Osoba zainteresowana usługami doradcy kredytowego będzie miała wgląd w prowizje jakie otrzymuje od banków
  • pośrednik kredytowy będzie musiał być wciągnięty do spisu organizowanego przez KNF, posiadać nieposzlakowaną opinię i odpowiednie kompetencje.

Dodatkowo w razie odrzucenia wniosku otrzymamy informację o przyczynach zaistniałej sytuacji.

MdM się sprawdza?

Według danych przedstawianych przez http://www.mieszkaniedm.pl/ na takie rozwiązanie zdecydowało się już prawie sto tysięcy osób. Potężny zastrzyk środków trafił w ręce przyszłych beneficjentów. Dzięki obniżeniu wymagań więcej osób mogło zdecydować się na podjęcie próby zakupu mieszkania. Stawka była duża. Wysokość dofinansowania waha się między dziesięcioma, a trzydziestoma procentami. W zależności od liczby wychowywanych dzieci.

Zainteresowani programem powinni rozglądać się za mieszkaniami o powierzchni do 75 metrów kwadratowych. Domy obowiązuje wyższy limit i wynosi on 100 metrów. W przypadku rodziny z trójką dzieci, do wartości spokojnie doliczyć można kolejne 10 mkw. Ważne, ustawa rozgranicza powierzchnie mieszalną od użytkowej, dlatego nieruchomość może być odpowiednio dostosowana pod program.

Maksymalna wartość dofinansowania jest inna w każdym województwie. Największy limit obowiązuje w głównych miastach, trochę niższy w ich bezpośredniej bliskości, zupełnie inaczej dopłata wygląda w całym regionie. Dlatego, by sprawdzić, czy gra warta jest zachodu wystarczy sprawdzić kalkulator MdM. Odpowiedzi przyjdą same.

Droga po własne m jest wyboista. Duża zależy od samoorganizacji i zapału. Jednak efekty najlepiej widać po osobach, którym się udało. Bez chwili zastanowienia powiedzą, że warto.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here