Kaski ochronne – jak są zbudowane i kto powinien z nich korzystać?

0
1495

Zarówno praca fizyczna, jak i praca na wysokości wiąże się z ryzykiem zdarzeń, które zagrażają zdrowiu pracownika. W celu minimalizacji ryzyka nieszczęśliwego wypadku podczas pracy, pracownicy branż, które są objęte nadmiernym ryzykiem, są zobowiązani do wyposażenia się w ubiór ochronny. Jednym z najważniejszych elementów ubioru ochronnego jest kask, który niewątpliwie chroni nas przed bezpośrednim zagrożeniem związanym z potencjalnym upadkiem bądź upadkiem czegoś na naszą głowę.

Z czego zbudowany jest kask zgodnie z normą PN-EN 397

W celu ustandaryzowania kwestii parametrów takiego ubioru, każdy kask musi spełniać ogólną normę definiowaną jako PN-EN 397. Owa norma reguluje elementy składające się na budowę kasku ochronnego, który powinien bezwzględnie składać się z pasa głównego oraz pasa podbródkowego, które stanowią przytwierdzenie kasku do głowy oraz zapobiegają potencjalnego zsuwaniu się z głowy podczas dynamicznych ruchów, skorupy kasku, czyli zewnętrznej części, która ma minimalizować skutki uderzenia. Jest ona stworzona z polietylenu. Ostatnią i najważniejszą częścią kasku jest więźba, czyli powłoka znajdująca się pod skorupą, która jest wyprodukowana z materiałów syntetycznych. Ma to skutkować amortyzacją uderzenia, które w rozprowadza energię na całą powierzchnię głowy, jednocześnie unikając dużej siły uderzenia w konkretną część głowy.

Czy tego typu kaski mają swoją datę przydatności?

Zgodnie z normą PN-EN 397, kaski ochronne mają termin przydatności spowodowany materiałami sztucznymi, które z czasem ulegają eksploatacji. W związku z tym czas przydatności kasku to z reguły 3 lata, jednak w przypadku droższych modeli wykonanych z lepszych materiałów, czas przydatności może wynieść nawet 5 lat. Jednak każdorazowo w sytuacji, kiedy kask zostanie użyty w przypadku wypadku lub upadku, powinien zostać niezwłocznie wymieniony. Każdy kask ochronny posiada nadrukowaną informacje o roku produkcji, dlatego w łatwy sposób możemy zweryfikować, kiedy kask powinien zostać wymieniony.

Kto powinien używać kasków?

Kaski ochronne powinny być wykorzystywane w wielu branżach, w których istnieje ryzyko wybuchu, upadku z wysokości lub zagrożenia uderzeniem. W niektórych przypadkach wyposażenie pracownika w kask ochronny jest obowiązkiem regulowanym przez przepisy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Przykładem mogą być pracownicy, którzy zajmują się myciem okien biurowców, prace na budowie, praca na hucie bądź kopalni oraz przebywanie w magazynie, gdzie stosowane jest wysokie składowanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here