Jaki router Wi-Fi jest najlepszy?

Jeśli chcesz korzystać w domu z internetu, a zarazem uwolnić się od kabli, niezbędny będzie router Wi-Fi. Z jego zakupem nie powinno być żadnego problemu – zarówno w stacjonarnych sklepach komputerowych, jak i na stronach online dostępne są dziesiątki różnego rodzaju modeli w szerokim zakresie cenowym. Jak jednak mówi stare przysłowie – co za dużo, to niezdrowo. W tym przypadku ich ogromna liczba sprawia, że są zarówno lepsze, jak i gorsze modele, zaś cena nie zawsze będzie wyznacznikiem jakości danego routera. Jak nie zmarnować pieniędzy i kupić router Wi-Fi, który będzie spełniał wszystkie stawiane przed nim wymagania?

Dobry router Wi-Fi – jakie powinien mieć cechy?

Zacznijmy od tego, że wybór routera będzie ściśle uzależniony od możliwości obsługi technologii dostępu do internetu wykorzystywanej przez naszego operatora. Jeśli internet otrzymujemy za pośrednictwem łącza telefonicznego, wówczas będzie to ADSL lub VDSL. W przypadku operatorów komórkowych jest to technologia 3G/LTE lub 4G/LTE.

Szybkość routera zależy od kilku czynników, wśród których najważniejsze są standard bezprzewodowego przesyłu danych oraz liczba wykorzystywanych anten i szerokość kanału radiowego. Aktualnie powszechnymi standardami są 802.11n oraz 802.11ac. Czym się różnią? Pierwszy obsługuje częstotliwości 2.4 GHz oraz 5 GHz, a maksymalna prędkość transferu to 600 MB/s. Drugi pracuje na częstotliwości 5 GHz, co pozwala na transfer do nawet 2,6 GB/s. Co ciekawe, to właśnie 802.11n pozwala na większy zasięg Wi-Fi.

Dobry router Wi-Fi powinien zapewniać porządny, stabilny sygnał. Dlatego warto postawić na model mający co najmniej dwie, a najlepiej trzy anteny zewnętrzne. Jeśli chcemy zamontować go w miejscu, z którego sygnał będzie rozchodził się we wszystkich kierunkach – a w przypadku sieci domowej zazwyczaj chcemy, aby wszystkie urządzenia zostały objęte zasięgiem – powinny być to anteny dookólne.

Jaka cena za router?

Cena za router Wi-Fi nie zawsze odzwierciedla jego jakość. Wpływ na koszt zakupu ma przede wszystkim standard użytych podzespołów, a także liczba anten, jakimi dysponuje urządzenie. Ponadto na cenę wpływ mają również dodatkowe funkcje oraz możliwości oferowane przez router. Te najtańsze oferują zazwyczaj tylko podstawowe, podczas gdy w przypadku droższych można nabyć modele mające np. własną zaporę ogniową (firewall) czy inne opcje wpływające na bezpieczeństwo użytkowników.

Router dwuantenowy można nabyć już w cenie poniżej 100 złotych, jednak do sieci Wi-Fi polecamy modele z co najmniej trzema –  koszt takich zaczyna się od około 120 PLN. Bardziej zaawansowane modele to wydatek rzędu 200-250 złotych, choć i wśród nich można również natrafić na atrakcyjne cenowo propozycje. W każdym przypadku możemy kupić także repeter, czyli urządzenie, przekazujące sygnał z routera na dalsze odległości. Pozwala to zwiększyć zasięg oddziaływania sieci WI-Fi.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here